Brytyjskie kurorty nadmorskie wprowadzają podatek turystyczny

Trzy kurorty nadmorskie w Dorset wprowadziły właśnie podatek turystyczny, który zacznie obowiązywać od 1 lipca. Dodatkowa opłata ma przynieść do lokalnego budżetu nawet 12 mln funtów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Podatek turystyczny w Dorset – skąd taki pomysł?

Bournemouth, Christchurch i Poole to pierwsze nadmorskie kurorty w Wielkiej Brytanii, które nałożą na turystów specjalny podatek. Nowa danina zacznie obowiązywać od 1 lipca, a zatem jeszcze przed rozpoczęciem szkolnych wakacji, i wyniesie 2 funty za pokój lub inną jednostkę mieszkalną za noc. Za wprowadzeniem podatku turystycznego zagłosowało 16 z 31 lokalnych przedsiębiorstw. Liczą one na to, że dodatkowe pieniądze pomogą w rozwoju turystyki w regionie. Urzędnicy szacują, że w ciągu najbliższych pięciu lat podatek turystyczny wygeneruje nawet 12 milionów funtów. A także że pieniądze pozwolą „chronić lokalną gospodarkę” poprzez przyciągnięcie do hrabstwa większej liczby turystów.

Pieniądze z podatku turystycznego wesprą lokalne inicjatywy

Wiadomo już, że pieniądze zebrane w ramach podatku turystycznego pomogą, przynajmniej częściowo, w organizacji znanych lokalnych imprez. Są wśród nich m.in. Bournemouth Air Festival, Arts by the Sea, Poole Christmas Maritime i Christmas Tree Wonderland. Wcześniej lokalny council zapowiedział, że wstrzyma z powodu problemów finansowych dotację dla dorocznego pikniku lotniczego. A także że zaprzestanie finansowania starań o przyznanie plażom certyfikatu Błękitnej Flagi.

– Dodatkowe fundusze będą miały ogromny wpływ na przyszłość turystyki w Bournemouth, Christchurch i Poole – mówi Rosie Radwell, CEO Marsham Court Hotel. I dodaje: – Jesteśmy podekscytowani przyszłością i już zaczęliśmy planować projekty i wydarzenia mające na celu poprawę turystyki w regionie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.

Inflacja w Holandii w marcu 2025 spowolniła

Wskaźnik inflacji w Holandii w marcu 2025 roku znalazł...

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.