Zginął Krzysztof Białecki. Założyciel polskiego klubu nurkowego w Anglii

Krzysztof Białecki, który był założycielem największego polskiego klubu nurkowego w Anglii, zginął u wybrzeży Malty. W tragicznym wypadku śmierć poniosło dwóch Polaków mieszkających na stałe na Wyspach.

Dwóch polskich doświadczonych nurków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii zginęło 6 lipca w tragicznym wypadku w trakcie nurkowania. Obaj w ramach szkolenia eksplorowali wrak statku z czasów I wojny światowej, „Le Polynesien”, który znajduje się u wybrzeży Żonqor w Marsascala.

- Advertisement -

Problemy pod wodą

Na głębokości 60 metrów jeden z nurków napotkał problemy najprawdopodobniej związane z silnymi prądami. Wtedy z pomocą pospieszył mu 48-letni Krzysztof Białecki, założyciel największego polskiego klubu nurkowego na Wyspach.

Obaj doświadczeni nurkowie zdecydowali się na wynurzenie z całkowitym pominięciem przystanków dekompresyjnych. Według doniesień o wypadku powiadomiono Maltańskie Siły Zbrojne (AFM) około godziny 10.30 i to one przetransportowały dwóch nurków łodzią ratunkową na brzeg. Następnie trafili do szpitala.

Jeden z nich zmarł tuż po przewiezieniu do szpitala, a drugi parę godzin później. Nie pomogło umieszczenie go w komorze dekompresyjnej.

Nadal jeszcze niewiele wiadomo na temat szczegółów tragicznego wypadku, a specjalne służby prowadzą dochodzenie w sprawie.

Kim był Krzysztof Białecki?

48-letni Krzysztof Białecki cieszył się dużym uznaniem wśród społeczności nurków. Między innymi za zaangażowanie w założenie i rozwój polskiego klubu nurkowego i popularyzację tego sportu wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Białecki był także mentorem dla tych, którzy dopiero odkrywali tajniki nurkowania.

Co wiemy o eksplorowanym przez Polaków wraku Le Polynesien?

Eksplorowany przez polskich nurków w ramach szkolenia wrak Le Polynesien ma długość 152,5 metrów. Ten trójmasztowy żaglowo-parowy statek pasażerski o stalowym kadłubie zwodowano we Francji w roku 1890.

Początkowo kursował on między Francją a Australią, a następnie zarekwirowała go francuska marynarka wojenna w pierwszych dniach I wojny światowej. Do czasu zatopienia go niemiecką torpedą wystrzeloną z okrętu podwodnego w sierpniu 1918 roku służył jako uzbrojony transportowiec.

W czasie zatopienia Le Polynesien zginęło jedenastu członków załogi i sześciu pasażerów. Sam wrak leży teraz na dnie morskim u wybrzeży Malty na maksymalnej głębokości 65 metrów. Ze względu na odsłonięte ułożenie podatny jest na działanie silnych prądów.

Śmierć dwóch polskich nurków jest już kolejnym tragicznym wypadkiem u wybrzeży Malty w tym roku. Niedawno zginął 45-letni Holender, który także nurkował w pobliżu wraku, wraz z 17 innymi nurkami na wzburzonym morzu.

Teksty tygodnia

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Przeczytaj także