Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation od dziś dotyczą obywateli 48 państw

Od dnia dzisiejszego, od 8 stycznia 2024 roku, w życie wchodzi obowiązek uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży (Electronic Travel Authorisation) i uiszczenia odpowiedniej opłaty przed przyjazdem do UK. Przepisy będą dotyczyły obywateli kolejnych 48 krajów. Na razie Polacy przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii nie będą musieli starać się o ETA, ani ponosić dodatkowych kosztów.

Na samym wstępie zaznaczamy, że nowe brytyjskie regulacje nie dotyczą Polaków. Nowe brytyjskie przepisy związane z Electronic Travel Authorisation (Elektroniczna Autoryzacja Podróży) w przypadku obywateli RP wejdą w życie nieco później. Legitymowanie się certyfikatem ETA będzie wymagane od dnia 2 kwietnia 2025. Natomiast ubiegać się o jego wydanie będzie można już od 5 marca.

Rzecz jasna, kwestie związane z Elektroniczną Autoryzacją Podróży nie będą dotyczyły tych Polaków, którzy dysponują brytyjskim paszportem, settled status lub tymczasowym settled status.

Czym jest Electronic Travel Authorisation (ETA)?

Electronic Travel Authorisation (ETA) został już uruchomiony w październiku 2023. Sukcesywnie będzie obejmował obywateli kolejnych krajów. Na początku konieczność uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży dotyczyła obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej (to Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Z kolei teraz obejmie kolejne 48 państw – w tym USA, Kanadę, Australię, Japonię, Izrael, Meksyk i Argentynę.

Konieczność uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży będzie wiązała się ze złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na wjazd lub tranzyt do UK. ETA będzie ważne przez dwa lata lub do upływu ważności paszportu. Cyfrowy dokument umożliwili odbycie wielokrotnych podróży do UK lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy. Będzie można z niego korzystać w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub aby odbyć studia krótkoterminowe.

Pełna lista krajów, które dotyczą już lub w przyszłości będą dotyczyć regulacje ETA, jest pod tym adresem:
https://www.gov.uk/guidance/check-when-you-can-get-an-electronic-travel-authorisation-eta

Czy Polacy będą potrzebowali ETA, aby wjechać do UK?

Jak pisaliśmy wyżej – na razie nie. Wymóg ten pojawi się od 2 kwietnia 2025 roku i będzie dotyczył 34 krajów europejskich, w tym Polski właśnie. Dodajmy, iż kwestie związane z uzyskanie Elektronicznej Autoryzacji Podróży nie będą dotyczyły tych Polaków, którzy dysponują brytyjskim paszportem, settled status lub tymczasowym settled status.

Kto nie będzie musiał wyrabiać ETA? Warto zapoznać się z „wyjątkami”, które zestawiono na oficjalnych stronach GOV:
https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta#who-does-not-need-aneta

WAŻNE! ETA nie daje prawa na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy. Dzięki niemu nie otrzymuje się pozwolenia na wykonywanie pracy lub samozatrudnienia, nie można ubiegać się o zasiłki czy mieszkać w UK.

Ile będzie kosztowała aplikacja w ramach ETA?

Koszt wydania ETA wyniesie 10 funtów. Wniosek o jego wydanie ETA będzie można złożyć poprzez aplikację UK ETA App lub poprzez dedykowaną stronę internetową. Uzyskanie dokumentu ma zająć do trzech dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat procesu uzyskiwania dokumentu znajdują się na pod: https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta

Co z Electronic Visa Waiver (EVW) i Common Travel Area?

Warto również dodać, iż nowy program całkowicie zastąpi obecny program Electronic Visa Waiver (EVW). Wiązał się on z ponoszeniem wyższych kosztów za jednorazową wizytę w UK.

Praktycznie może to oznaczać, że wraz z nadejściem roku 2025 ruch bezwizowy do UK przestanie istnieć lub będzie bardzo ograniczony. Program nie będzie dotyczył obywateli brytyjskich i irlandzkich, którzy dzięki Common Travel Area mogą podróżować na Wyspie bez ograniczeń. ETA będzie jednak dotyczyło tych, którzy przyjeżdżają do UK przez Irlandię.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak sprawcą wypadku w Zaandam?

W wyniku zderzenia czołowego zginął 21-letni mężczyzna. Polski kierowca został zatrzymany jako potencjalny sprawca wypadku. Co wydarzyło się na holenderskiej drodze?

Urfan Sharif zaatakowany w więzieniu. Dwóch więźniów raniło go w twarz i szyję

W więzieniu HMP Belmarsh miało dojść do ataku na Urfana Sharif. Ojciec Sary Sharif miał zostać napadnięty przez dwóch innych osadzonych

Polak pozwał Niemcy. Nękanie i poniżanie na granicy skończy się w sądzie

Kontrole na granicach państw zrzeszonych w Schengen budzą wiele kontrowersji. Polak mieszkający w Görlitz codziennie spotykał się z trudnościami, zastraszaniem i nękaniem

Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Dr Martina Leczycka dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak skutecznie rzucić palenie. Skorzystaj z darmowych zasobów Stop Smoking London.

Zagraniczni pacjenci są winni brytyjskim szpitalom 112 mln funtów

Pacjenci zagraniczni winni są londyńskim szpitalom 112 mln funtów. Niestety system odzyskiwania tych kosztów leczenia nie jest efektywny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czy Polka z walijskiego Swansea zamordowała swoje dziecko?

41-letnia Karolina Ż. stanęła przed brytyjskim sądem. Nasza rodaczka...

Jak jeździć autem po śniegu i po lodzie?

Gdy panują zimowe warunki w Wielkiej Brytanii, wielu kierowców zastanawia się, jak jeździć autem po śniegu i po lodzie względnie bezpiecznie.

Dr Martina Leczycka radzi, jak rzucić palenie

Dr Martina Leczycka dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak skutecznie rzucić palenie. Skorzystaj z darmowych zasobów Stop Smoking London.

Polka próbowała „przemycić” swojego chłopaka na Wyspy Brytyjskie

Polka Aleksandra S. otrzymała wyrok w zawieszeniu za próbę...

Polski sklep w Holandii zamknięty – efekt protestów okolicznych mieszkańców

2 stycznia swoje działanie zakończył Polski sklep w Roosendaal. Ostatni dzień otwarcia nie minął bez echa, szczególnie w związku z problemami i kontrowersjami, jakie przez lata wzbudzał sklep.

Pogoda paraliżuje Irlandię

Nowy Rok w Irlandii zaczął się od ogromnych problemów z pogodą. Śnieg, wiatr i ujemne temperatury spowodowały problemy nie tylko na drogach.