Ulga na powrót dla osób wracających do Polski

Osoby wracające do Polski, które przed powrotem nie posiadały w kraju miejsca zamieszkania przez co najmniej trzy lata, mogą skorzystać z Ulgi na powrót. Pozwala ona na zwolnienie z PIT przychodów do kwoty 85 528 zł.

Aby zachęcić Polaków na emigracji do powrotu do Polski, w ramach Polskiego Ładu wprowadzono tzw. Ulgę na powrót. Jest to preferencja podatkowa, z której mogą skorzystać niektórzy podatnicy.

Ulga na powrót – dla kogo?

Ulga na powrót przeznaczona jest dla tych Polaków, którzy zdecydowali się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski. I nie mieszkali w niej przez co najmniej trzy lata przed powrotem.

Nie będą z niej natomiast mogli skorzystać ci, którzy pozostawali polskimi rezydentami podatkowymi.

Ponadto prawo do korzystania z ulgi na powrót przysługuje przez cztery kolejno następujące po sobie lata. I to podatnik decyduje, kiedy z tej ulgi chce skorzystać. W ten sposób może wybrać np. ten sam rok albo każdy kolejny. Musi jednak pamiętać o tym, że ulga ta przysługuje mu tylko raz.

Podobnie, gdyby dana osoba wróciła do Polski zmieniając rezydencję podatkową i skorzystała z ulgi na powrót, to przy ponownym udaniu się na emigrację i powrocie, nie będzie już mogła z niej skorzystać.

Co obejmuje ulga?

Zwolnienie związane z ulgą na powrót może dotyczyć tak naprawdę paru źródeł przychodów. W ten sposób, jeśli dana osoba prowadzi działalność gospodarczą, a także uzyskuje przychody z umowy o pracę (lub zlecenia), wtedy ulga może objąć wszystkie te przychody.

Ponadto zgodnie z przepisami – z ulgi na powrót mogą skorzystać osoby, które przeniosły swoją rezydencję podatkową i miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 roku.

Na jednej z grup na Facebooku pewien użytkownik zapytał, czy ma obowiązek zgłosić swój powrót do Polski w Urzędzie Skarbowym. Czy jak się wraca na stałe z UK do PL, to trzeba zgłosić to do Urzędu Skarbowego, że będzie się teraz podatnikiem w PL? Jak jest z ulgą na powrót?

Warunkiem skorzystania z ulgi na powrót jest to, by przychody podatnika pochodziły z umów o pracę, umów zlecenia, pozarolniczej działalności gospodarczej lub z zasiłku macierzyńskiego. We wszystkich tych przypadkach Urząd Skarbowy będzie powiadomiony czy to przez prawodawcę, czy samego podatnika o powrocie do kraju.

Istotne jest, aby podatnik, który osiąga przychody z umów o pracę lub zlecenia i zamierza skorzystać z Ulgi na powrót, złożył swojemu płatnikowi oświadczenie o spełnieniu warunków dla korzystania z ulgi. A także wskazał moment rozpoczęcia korzystania z niej.

Oświadczenie nie ma formalnego wzoru. Równie dobrze podatnik może je sporządzić samodzielnie. W oświadczeniu musi również znaleźć się wskazanie roku rozpoczęcia i zakończenia korzystania ulgi na powrót.

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Uciekli z niemieckiego domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie!

Trzech chłopców w wieku 10 i 11 lat przyjechało pociągiem do Polski. Uciekli z domu dziecka. Znaleźli się w Rzepinie.

Przeczytaj także