Brytyjscy emigranci nie będą mogli zostać dłużej we Francji bez wizy niż 90 dni

Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła możliwość przydzielania automatycznej wizy długoterminowej brytyjskim emigrantom posiadającym drugi dom we Francji. Decyzja ta jest ostateczna.

86 000 Brytyjczyków posiadających drugi dom we Francji nie będzie mogło otrzymać automatycznej wizy długoterminowej. Taką opcję – nowelizację do ustawy – odrzuciła właśnie francuska Rada Konstytucyjna.

Brytyjscy emigranci bez prawa do dłuższego pobytu we Francji

Poprawka do francuskiej ustawy imigracyjnej ominęłaby obowiązującą po Brexicie zasadę zabraniającą brytyjskim emigrantom przebywać we Francji bez wizy dłużej niż 90 dni (nawet jeśli posiadają tam drugi dom).

Gdyby zaakceptowano nowelizację, Brytyjczycy będący właścicielami domów we Francji, zostaliby wyłączeni z tej zasady. Niestety zablokowała ją francuska Rada Konstytucyjna, stwierdzając, że nowelizacja byłaby niezgodna z konstytucją.

Zgodnie z obecnym prawem po Brexicie obywatele Wielkiej Brytanii mogą przebywać w krajach UE, w tym we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech, bez wizy tylko przez 90 ze 180 dni. Mogą ubiegać się o wizę tymczasową długoterminową na okres do sześciu miesięcy.

Ostateczna decyzja Rady Konstytucyjnej

Od decyzji Rady Konstytucyjnej nie przysługuje odwołanie, dlatego jest ona ostateczna. Ze względu na to, że wielu brytyjskich emigrantów posiada domy we Francji i innych krajach UE, jak np. Hiszpania, podobne plany związane z nowelizacją omawiano także w Hiszpanii.

Nowelizację we Francji zaproponowała Matine Berthet, francuska senator reprezentująca rejon we francuskich Alpach, w którym przybywa brytyjskich właścicieli domów. Jej zdaniem Brytyjczycy mają znaczny wkład w rozwój lokalnej gospodarki.

Niestety Brexit utrudnił życie brytyjskim emigrantom w krajach UE. Ze względu na wymogi wizowe i formalne wielu z nich zdecydowało się na sprzedaż swoich domów we Francji czy Hiszpanii.

Zgodnie z sondażem InterNations – nadal we Francji mieszka około 177 000 brytyjskich obywateli i posiada zezwolenie na pobyt w tym kraju. Stanowi to w przybliżeniu 24 proc. obcokrajowców mieszkających we Francji.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Upadek niemieckiego rządu Olafa Scholza, przyspieszone wybory są nieuniknione

Koalicja SPD, Zielonych i FDP, która tworzyła rząd w Niemczech od 2021 roku, rozpadła się. Przyczyną rozłamu było zdymisjonowanie ministra finansów przez kanclerza Olafa Scholza. Opozycja wzywa do przyśpieszonych wyborów, prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał, że jest gotów podjąć decyzję o rozwiązaniu Bundestagu.

W Anglii i Walii odnotowano wzrost przestępczości o 10% w ciągu ostatniego roku

Diana Johnson, minister ds. przestępczości, policji i straży pożarnej, powiedziała, że ​​„zbyt wiele centrów miast zostało zdziesiątkowanych przez rekordowe poziomy kradzieży sklepowych, a społeczności zostały wstrząśnięte rosnącym poziomem przestępstw z użyciem noży, kradzieży i rozbojów”. - Tak nie może być dalej - deklaruje minister Johnson.

Sztuczna inteligencja może pomóc w „nakłanianiu” do robienia zdrowszych zakupów w Tesco

Supermarketowy brytyjski gigant Tesco mógłby użyć danych zbieranych w ramach Clubcard i korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji „nakłaniać” konsumentów do dokonywania zdrowszych wyborów podczas ich zakupów.

Obniżenie benefitów dla tych osób, które nie wykazują chęci powrotu na rynek pracy

Kary dla osób bezrobotnych, którzy odmawiają korzystania z pomocy w zakresie zatrudnienia w Irlandii, zostaną znacząco podniesione. Grzywna tego typu pójdzie w górę dwukrotnie i wyniesie 90. Środki te zostaną „odjęte” od wsparcia, jakie otrzymują w ramach Jobseeker’s Benefit.

Osoby pobierające Universal Credit otrzymują wiadomości SMS od HMRC – co one oznaczają?

Od kilku dni osoby korzystające z zasiłku Universal Credit otrzymują nietypowe wiadomości SMS od HMRC. Co one oznaczają?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kontrole graniczne po Brexicie wpływają na asortyment w sklepach w UK

Importerzy owoców, warzyw, roślin, nasion i cebulek skarżą się na kontrole wprowadzone na granicy w związku z Brexitem. Dlaczego?

Kultura pracy w firmach w Polsce jest dramatyczna? Kobieta ma dość po kilku miesiącach

Czy pracując w Polsce ludzie są bardziej zmęczeni i zestresowani niż w UK? Polka skarży się na ciągłą presję i rywalizację

Laburzyści zdradzili małe rodzinne firmy?

Już od 2026 r. gospodarstwa rolne i małe firmy będą w chwili przekazywania obciążane 20-proc. podatkiem. Co to dla nich oznacza?

Kto zapłaci za podwyżki podatków? Jak na tym wyjdą pracownicy?

Zgodnie z nowym budżetem przedstawionym przez Partię Pracy we środę, ponad połowę z podwyżki podatków pokryją przedsiębiorstwa.

Możemy być naprawdę dumni z fantastycznej i bogatej historii Polski – rozmowa z George`m Byczynskim

George Byczynski odpowiadając na nasze pytania, opowiada więcej nie tylko o samej nagrodzie, ale również o polskiej historii, relacjach brytyjsko-polskich i działaniach w ramach British Poles.

Kalendarz rozliczeń podatkowych w Niemczech. Co należy wiedzieć?

Rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jednak istnieją w nim pewne kluczowe terminy, o których powinniśmy wiedzieć.