Brytyjscy emigranci nie będą mogli zostać dłużej we Francji bez wizy niż 90 dni

Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła możliwość przydzielania automatycznej wizy długoterminowej brytyjskim emigrantom posiadającym drugi dom we Francji. Decyzja ta jest ostateczna.

86 000 Brytyjczyków posiadających drugi dom we Francji nie będzie mogło otrzymać automatycznej wizy długoterminowej. Taką opcję – nowelizację do ustawy – odrzuciła właśnie francuska Rada Konstytucyjna.

Brytyjscy emigranci bez prawa do dłuższego pobytu we Francji

Poprawka do francuskiej ustawy imigracyjnej ominęłaby obowiązującą po Brexicie zasadę zabraniającą brytyjskim emigrantom przebywać we Francji bez wizy dłużej niż 90 dni (nawet jeśli posiadają tam drugi dom).

Gdyby zaakceptowano nowelizację, Brytyjczycy będący właścicielami domów we Francji, zostaliby wyłączeni z tej zasady. Niestety zablokowała ją francuska Rada Konstytucyjna, stwierdzając, że nowelizacja byłaby niezgodna z konstytucją.

Zgodnie z obecnym prawem po Brexicie obywatele Wielkiej Brytanii mogą przebywać w krajach UE, w tym we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech, bez wizy tylko przez 90 ze 180 dni. Mogą ubiegać się o wizę tymczasową długoterminową na okres do sześciu miesięcy.

Ostateczna decyzja Rady Konstytucyjnej

Od decyzji Rady Konstytucyjnej nie przysługuje odwołanie, dlatego jest ona ostateczna. Ze względu na to, że wielu brytyjskich emigrantów posiada domy we Francji i innych krajach UE, jak np. Hiszpania, podobne plany związane z nowelizacją omawiano także w Hiszpanii.

Nowelizację we Francji zaproponowała Matine Berthet, francuska senator reprezentująca rejon we francuskich Alpach, w którym przybywa brytyjskich właścicieli domów. Jej zdaniem Brytyjczycy mają znaczny wkład w rozwój lokalnej gospodarki.

Niestety Brexit utrudnił życie brytyjskim emigrantom w krajach UE. Ze względu na wymogi wizowe i formalne wielu z nich zdecydowało się na sprzedaż swoich domów we Francji czy Hiszpanii.

Zgodnie z sondażem InterNations – nadal we Francji mieszka około 177 000 brytyjskich obywateli i posiada zezwolenie na pobyt w tym kraju. Stanowi to w przybliżeniu 24 proc. obcokrajowców mieszkających we Francji.

Teksty tygodnia

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Przeczytaj także