Brytyjscy emigranci nie będą mogli zostać dłużej we Francji bez wizy niż 90 dni

Francuska Rada Konstytucyjna odrzuciła możliwość przydzielania automatycznej wizy długoterminowej brytyjskim emigrantom posiadającym drugi dom we Francji. Decyzja ta jest ostateczna.

86 000 Brytyjczyków posiadających drugi dom we Francji nie będzie mogło otrzymać automatycznej wizy długoterminowej. Taką opcję – nowelizację do ustawy – odrzuciła właśnie francuska Rada Konstytucyjna.

Brytyjscy emigranci bez prawa do dłuższego pobytu we Francji

Poprawka do francuskiej ustawy imigracyjnej ominęłaby obowiązującą po Brexicie zasadę zabraniającą brytyjskim emigrantom przebywać we Francji bez wizy dłużej niż 90 dni (nawet jeśli posiadają tam drugi dom).

Gdyby zaakceptowano nowelizację, Brytyjczycy będący właścicielami domów we Francji, zostaliby wyłączeni z tej zasady. Niestety zablokowała ją francuska Rada Konstytucyjna, stwierdzając, że nowelizacja byłaby niezgodna z konstytucją.

Zgodnie z obecnym prawem po Brexicie obywatele Wielkiej Brytanii mogą przebywać w krajach UE, w tym we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech, bez wizy tylko przez 90 ze 180 dni. Mogą ubiegać się o wizę tymczasową długoterminową na okres do sześciu miesięcy.

Ostateczna decyzja Rady Konstytucyjnej

Od decyzji Rady Konstytucyjnej nie przysługuje odwołanie, dlatego jest ona ostateczna. Ze względu na to, że wielu brytyjskich emigrantów posiada domy we Francji i innych krajach UE, jak np. Hiszpania, podobne plany związane z nowelizacją omawiano także w Hiszpanii.

Nowelizację we Francji zaproponowała Matine Berthet, francuska senator reprezentująca rejon we francuskich Alpach, w którym przybywa brytyjskich właścicieli domów. Jej zdaniem Brytyjczycy mają znaczny wkład w rozwój lokalnej gospodarki.

Niestety Brexit utrudnił życie brytyjskim emigrantom w krajach UE. Ze względu na wymogi wizowe i formalne wielu z nich zdecydowało się na sprzedaż swoich domów we Francji czy Hiszpanii.

Zgodnie z sondażem InterNations – nadal we Francji mieszka około 177 000 brytyjskich obywateli i posiada zezwolenie na pobyt w tym kraju. Stanowi to w przybliżeniu 24 proc. obcokrajowców mieszkających we Francji.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Sainsbury’s zatrudni 20 000 osób na Boże Narodzenie. Jak aplikować?

Na sezon Bożego Narodzenia sieć supermarketów Sainsbury’s zatrudni 20 000 pracowników w całej Wielkiej Brytanii.

Szukasz pracy? Na lotnisku w Dublinie zatrudnią 100 ochroniarzy

Lotnisko w Dublinie ogłosiło plany związane z zatrudnieniem do 100 nowych funkcjonariuszy ochrony w ciągu najbliższych miesięcy.

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.

Po powrocie z emigracji Polacy czują się jak obcy ludzie. Nawet w swoich rodzinnych stronach

Jak Polacy radzą sobie po reemigracji? Jakie mają przemyślenia na temat życia w Polsce? Zdania są tu podzielone