Fot. Getty
Brexit zbliża się wielkimi krokami, a jego kolejne opóźnienie pod większościowymi rządami konserwatystów wydaje się mniej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli Twoje dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii, warto zapewnić mu pełnię praw po wyjściu UK z Unii Europejskiej. W tym artykule znajdziesz wytyczne Home Office, dotyczące trzech możliwych sposobów uzyskania brytyjskiego paszportu dla dziecka urodzonego na Wyspach.
Jeśli Twoje dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii, warto zadbać, by miało brytyjskie obywatelstwo – szczególnie z powodu zbliżającego się Brexitu i zapowiadanych przez Partię Konserwatywną ograniczeń w kwestiach związanych z imigrantami (również tymi z UE).
Home Office na swoich stronach zamieszcza szereg wskazówek, dotyczących różnych możliwych sposobów ubiegania się brytyjskie obywatelstwo dla dziecka. Poniżej przedstawiamy trzy sposoby wnioskowania o brytyjski paszport dla dziecka, które urodziło się w UK, ale którego rodzice nie są brytyjskimi obywatelami, opracowane przez jedną z internautek na facebookowym fanpage’u „Rezydentura i obywatelstwo w UK – grupa dyskusyjna”. Wybór jednej z poniższych możliwości będzie zależał od tego, jak długo rodzice dziecka przybywają w Wielkiej Brytanii lub od tego jak długo po narodzinach dziecko przebywało w Wielkiej Brytanii.
1. Dziecko urodziło się po kwietniu 2006 oraz w momencie, gdy rodzice mieszkali w UK ponad 5 lat.
W przypadku dziecko nie potrzebuje specjalnej rejestracji. Aplikacja o paszport powinna zawierać:
- wypełniony formularz do paszportu (można go pobrać na poczcie lub wypełnić online)
- akt urodzenia dziecka
- dwa zdjęcia dziecka
- dokumenty tożsamości rodziców
- dokumenty potwierdzające, że rodzice dziecka przebywali w UK dłużej niż 5 lat zanim dziecko się urodziło.
CHCESZ MIEĆ SPRAWDZONE INFORMACJE NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>
2. Dziecko urodziło się w momencie, gdy rodzice mieszkali w UK krócej niż 5 lat.
W takim przypadku należy:
- poczekać aż do momentu, gdy rodzice dziecka przekroczą okres 5-letniego pobytu w UK
- 5-letni pobyt rodziców dziecka musi być udokumentowany
- dziecko należy zarejestrować – np. za pomocą formularza MN1
- po otrzymaniu certyfikatu rejestracji, można następnie wysłać wniosek pobrany z poczty.
3. Dziecko urodziło się, gdy rodzice przebywali w UK mniej niż 5 lat, ale do 10 roku życia mieszkało w UK.
W takim przypadku, dziecko można zarejestrować używając formularza T, w którym należy udowodnić, że dziecko żyło w Wielkiej Brytanii przez 10 lat od urodzenia.
Czytaj także: Jesteś w separacji i chcesz zabrać dziecko za granicę? Zobacz, co zrobić, gdy partner nie zgadza się na wyjazd pociechy