Cena brytyjskiego paszportu wzrosła po raz drugi w ciągu 14 miesięcy

W czwartek po raz drugi w ciągu 14 miesięcy wzrosła cena brytyjskiego paszportu. Teraz za wyrobienie tego dokumentu musimy zapłacić o 7 proc. więcej niż do tej pory.

7-procentowy wzrost ceny brytyjskiego paszportu nastąpił po 9-procentowej podwyżce, która miała miejsce całkiem niedawno, bo w lutym 2023 roku. Grupa konsumencka Which? stwierdziła, że osoby, które będą musiały wyrobić nowy paszport, będą „najprawdopodobniej zaskoczone” kolejną podwyżką.

Wzrost ceny brytyjskiego paszportu

W czwartek, 11 kwietnia, koszt złożenia wniosku online o nowy paszport brytyjski dla osoby dorosłej wzrósł z 82,50 funta do 88,50 funta. Natomiast koszt złożenia wniosku o paszport dla dziecka przez Internet wzrósł z 53,50 funta do 57,50 funta. A w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem poczty – cena wzrosła z 64 funtów do 69 funtów.

Natomiast złożenie wniosku pocztą o paszport dla osoby dorosłej kosztuje obecnie 100 funtów, a kosztowało 93 funty.

Home Office stwierdziło, że druga podwyżka opłaty za paszport pozwoli na ulepszenie usług, bo wcześniejsza podwyżka nie dawała takich możliwości.

Co również istotne – koszt paszportu wzrasta, jeśli składamy wniosek z zagranicy lub gdy musimy wyrobić ten dokument w trybie pilnym.

Bezpłatne paszporty

Wyrobienie brytyjskiego paszportu jest bezpłatne dla osób urodzonych 2 września 1929 roku lub wcześniej.

Przed ubiegłoroczną podwyżką opłaty paszportowe nie były podwyższane przez pięć lat. A standardowy wniosek o paszport dla osoby dorosłej kosztował 75,50 funtów.

Mimo ogólnego wzrostu cen na całym świecie, a także kosztów produkcji, brytyjski paszport należy obecnie do jednego z najdroższych w Europie. Pod tym względem Wielką Brytanię wyprzedzają tylko takie kraje jak Szwajcaria (koszt paszportu w przeliczeniu na brytyjską walutę to 122 funty) i Dania (103 funty).

Ostrzega się też osoby podróżujące na brytyjskim paszporcie przed unijną zasadą tzw. „10-letniego paszportu”. Związana jest ona z tym, że paszporty ponad 10-letnie nie są akceptowane po Brexicie przez kraje Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem pobrexitowych przepisów wniosek o nowy paszport złożyło aż 32 miliony osób.

Według krytyków podwyżki cen nowych paszportów, wiele osób narzeka na opóźnienia w wyrabianiu tych dokumentów. Co z kolei wpłynęło negatywnie na ich plany dotyczące podróży. Jak podało National Audit Office – w pierwszych miesiącach po pandemii, w 2022 roku około 360 000 osób czekało na wyrobienie paszportu ponad 10 tygodni.

Teksty tygodnia

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Policjant strzelił do 21-latka. Czy 4 strzały w plecy były uzasadnione?

Tragiczne zdarzenie z nocy z 19 na 20 kwietnia roznieciło w Niemczech gorącą dyskusję o nadużywaniu broni przez policję. Policjant strzelił do 21 lata. 4 strzały okazały się śmiertelne. Czy postępowanie policjanta było uzasadnione?

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Przeczytaj także