Dlaczego Polacy mieszkający w UK decydują się na powrót do Polski?

Z wypowiedzi naszych rodaków wynika, iż bardzo rzadko ich powrót motywowany jest kwestiami finansowymi. W perspektywie Polaków mieszkających w UK ciągle na lepsze zarobki i większe pieniądze można liczyć na Wyspie niż we własnej ojczyźnie.

Niemniej, trzeba zaznaczyć, że Polska pod tym względem znacznie się poprawiła, choćby od lat 90. i wczesnych lat dwutysięcznych. To już nie czasy „głodowych pensji, życia od pierwszego do pierwszego, zera perspektyw, pracy na czarno”, jak zaznacza jeden z dyskutantów w wątku, który pojawił się na jednej z popularnych grup polonijnych na Facebook`u. Wątku, którego temat podejmujemy w tym tekście.

Nie brakuje głosów, że w naszym kraju da się przynajmniej tak dobrze, a nawet lepiej zarobić, niż w Wielkiej Brytanii. Przynajmniej w niektórych przypadkach. Ale jeśli nie pieniądze, to co?

Polska lepsza od Wielkiej Brytanii?

Wiele osób wskazuje na szeroko pojmowaną „jakość życia” oraz bezpieczeństwo. – Przyjechałam tutaj 15 lat temu i po tych latach nasze miasto zmieniło się w „ghost town”, wszędzie syf, brud i masa Rumunów plujących słonecznikiem. Centrum miasta – w co drugiej wnęce sklepowej bezdomni. Brak możliwości spędzenia czasu w fajnym miejscu z dzieckiem (…) Służba zdrowia i mogę to powiedzieć głośno, gorsza niż w PL – komentuje Monika. – Dzieciaki nie wbijają tu noża jeden drugiemu za mieszkanie pod innym kodem pocztowym i ktoś je na ogół faktycznie wychowuje – w przeciwieństwie do dzieci w UK – dodaje Łukasz.

Nasi rodacy, którzy wrócili do swojej ojczyzny, zwracają bardzo wyraźną uwagę na to, jak Polska od czasu ich wyjazdu się zmieniła. Na lepsze! W zasadzie to niemal inny kraj, ale część osób chciała wrócić do tego kraju, który pamiętała, jak wyjeżdżała. I to jest kolejna z kluczowych przyczyn powrotu Polaków do PL.

Powrót „do siebie”

Chcą wrócić do rodziny i bliskich, tęsknią za tym, co nazywają domem. Niektórzy potrafią zaadoptować się do wyspiarskiej rzeczywistości, a inni zawsze będą czuć nostalgię za Polską. – Duszę się Anglią, bardzo dużo mi dała i bardzo dużo jej zawdzięczam i mówię o tym otwarcie, ale już przyszedł ten moment. Duszę tutaj – komentuje Patrycja.

W kolejnym rzędzie wymienia bardziej prozaiczne powody, takie jak… pogoda. – Angielska pogoda, wiecznie pada, to depresyjny kraj – zaznacza Kamil. – Pogoda, to chyba widać najbardziej w tym roku – w tym samym tonie dodaje Anita. Widać wyraźnie, że niektóre osoby, które wychowały się w polskim klimacie, źle znoszą angielską aurę.

UK przestało być ziemią obiecaną

Z drugiej strony, tak ja Polska stała się krajem „lepszym” do życia, tak Wielka Brytania staje się „gorsza” w tym samym zakresie. Zarobki stoją w miejscu, koszty życia rosną, dla wielu osób „mocniejsze” zakorzenienie się na Wyspach, poprzez np. kupno domu jest nieosiągalne ze względów finansowych. Dla wielu Polaków powrót do Polski to kwestia zwyczajnej kalkulacji – życie w ojczyźnie po prostu „opłaca” się bardziej, lepiej się na tym „wychodzi” z czysto pragmatycznego punktu widzenia.

– Wyjeżdżając UK, wydawało nam się kraina miodem i mlekiem płynąca. I tak w sumie było. Właśnie BYŁO. Dobre wynagrodzenie za ciężką pracę, kiedy w Polsce było wtedy bardzo ciężko z pracą i z płacą. Dlaczego chce wracać? Be teraz z pracą jest lepiej już w Polsce, a w UK wcale takich kokosów już nie ma. Skoro mogę być w domu i zarabiać, jak tu i mieć rodzinę bliżej to dlaczego nie – podsumowuje Joanna.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Szef Ryanaira musiał zapłacić w restauracji za… miejsce na nogi

Irlandzka restauracja obciążyła szefa Ryanaira dodatkową opłatą do rachunku za „priorytetowe miejsce” oraz "dodatkowe miejsce na nogi".

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Premier UK uważa, że system zasiłków jest niesprawiedliwy

Premier Wielkiej Brytanii chce zreformować system zasiłków twierdząc, że obecny jest niesprawiedliwy. Istnieją jednak przed tym obawy w jego własnej partii.

Groźny pasażer na pokładzie samolotu Ryanair

8 marca samolot Linii Ryanair lądował w Lizbonie. Gwałtowny incydent na pokładzie zmusił załogę samolotu Ryanair do podjęcia decyzji o międzylądowaniu. Groźny pasażer został natychmiast usunięty z pokładu. 

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.