Dlaczego w Wielkiej Brytanii nadal panuje król lub królowa? Znamy odpowiedź na to pytanie – ZOBACZ wideo

W dzisiejszym świecie władzę sprawują prezydenci i premierzy, a epoka monarchii i królów przeminęła. Jednak kilka krajów na świecie nadal "utrzymuje" instytucję takiego władcy. Jednym z nich jest Wielka Brytania.

Przypomnijmy, Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Do najważniejszych organów państwa zalicza się monarchę, dwuizbowy Parlament i Gabinet wraz z premierem. W przypadku UK mamy do czynienia z systemem gabinetowo-parlamentarnym, a więc realną władzę sprawuje właśnie premier. Obecnym szefem rządu jest lider Partii Konserwatywnej, czyli Boris Johnson. 

- Advertisement -

Dlaczego zatem na Wyspie wciąż mamy monarchę – w tym przypadku królową Elżbietę II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953 – która przynajmniej w teorii współrządzi krajem?

Dlaczego w UK nadal panuje królowa?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na kanale YT "Kolega Ignacy" na łamach materiału zatytułowanego "Czemu w Wielkiej Brytanii Rządzi Królowa?". Zapraszamy do oglądania:

Jaki ustrój mamy w Wielkiej Brytanii?

Obecny system polityczny Zjednoczonego Królestwa jest wynikiem wielowiekowej ewolucji ustroju. Od XVII do XVIII wieku mamy do czynienia z walką parlamentu z monarchią i kształtowanie się podstaw parlamentaryzmu. Umacnianie się modelu parlamentarno-gabinetowego przypada na XIX wiek, aby w XX wieku osiągnąć pełną dominację egzekutywy nad legislatywą. 

W 1911 r. uchwalono Parliament Act, który ostatecznie oddał niemal całą władzę ustawodawczą oraz prawo do powoływania i usuwania rządu Izbie Gmin, pozostawiając Izbie Lordów tylko prawo do rocznego weta ustaw i część funkcji kontrolnych oraz sądowniczych. Co stało się później? Po dojściu do władzy Tony’ego Blaira rząd, zgodnie z obietnicami wyborczymi, dążył do zmian w Izbie Lordów. Uchwalono wówczas House of Lords Act z roku 1999, który o niemal połowę zmniejszył liczbę lordów dziedzicznych.

POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem – KLIKNIJ TUTAJ!

pobierz z Google Play

Teksty tygodnia

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Plany zamachów w Niemczech! Policja aresztowała trzech mężczyzn działających najprawdopodobniej na zlecenie Kremla!

Prokuratura aresztowała trzech mężczyzn pochodzenia Ukraińskiego. Służby ujawniły plany zamachów w Niemczech za pomocą przesyłanych paczek. Kiedyś takie przesyłki trafiły również do Polski.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Przeczytaj także