Drugi pas startowy na lotnisku Gatwick z poparciem rządowym

Heidi Alexander pełniąca funkcję minister transportu w rządzie Labour stwierdziła, iż jest „skłonna zatwierdzić” rozbudowę londyńskiego lotniska Gatwick. Rząd daje zielone światło na powstanie drugiego pasa. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w październiku 2025.

Brytyjski rząd wysłał sygnał wyraźnego poparcia dla planów rozbudowy Gatwick. Londyńskie lotnisko jest najbardziej zatłoczonym portem lotniczym w skali Europy z jednym pasem startowym. Projekt rozbudowy zakłada inwestycję na poziomie 2,2 mld funtów. Środki te mają pochodzić ze źródeł prywatnych

Rozbudowa lotniska Gatwick

Minister Alexander „wyznaczyła ścieżkę do zatwierdzenia” projektu rozbudowy Gatwick, jak potwierdziło źródło rządowe, na które powołują się dziennikarze „The Independent”. W oświadczeniu ministerialnym w tej sprawie napisała:

„Dzisiaj [27 lutego 2025 r.] wydałam list »z zamiarem zatwierdzenia« dla rozporządzenia Gatwick Airport Northern Runway Development Consent Order (DCO) na mocy ustawy Planning Act 2008” – jak czytamy.

„Termin ostatecznej decyzji został przedłużony do 27 października 2025 r. (przedłużenie o 9 miesięcy). Decyzja o ustaleniu nowego terminu nie ma wpływu na decyzję o udzieleniu zgody na realizację powyższego wniosku” – jak podsumowano.

W ramach projektu rozbudowy Gatwick ma dojść do „przesunięcia” i rozbudowy północnego pasa startowego. Używa się go obecnie tylko do kołowania lub jako pas zapasowy. Po modernizacji oba pasy mogłyby być używane w tym samym czasie.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w październiku 2025.
Drugi pas startowy na lotnisku Gatwick z poparciem rządowym (fot: Getty Images)

Drugi pas na Gatwick – kiedy powstanie?

Jeśli do rozbudowy Gatwick w proponowanym kształcie dojdzie, to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w UK będzie mogło obsłużyć dodatkowe 100 000 lotów w skali roku. Tym samym potencjalną przepustowość wzrosłaby dwie trzecie, do liczby 75 milionów pasażerów rocznie.

Władze lotniska Gatwick mają czas do 24 kwietnia, aby odpowiedzieć na wymagania rządowe. W planach rozbudowy portu lotniczego muszą zostać uwzględnione takie środki, jak ograniczanie hałasu i zapewnienie, że część pasażerów będzie podróżować na lotnisko transportem publicznym.

Poparcie ministra transportu dla rozbudowy lotniska pojawia się, gdy rząd szuka sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Przypomnijmy, iż kanclerz Rachel Reeves poparła w zeszłym miesiącu budowę trzeciego pasa startowego na lotnisku Heathrow.

Nie brakuje głosów krytycznych

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie brakuje głosów krytycznych w związku z projektem rozbudowy Gatwick. Dyrektor ds. polityki Greenpeace UK Douglas Parr powiedział, że rozbudowa nie będzie napędzać wzrostu gospodarczego. – Jedyne, co może zwiększyć, to zanieczyszczenie powietrza, hałas i emisje klimatyczne – komentował, jak cytujemy za BBC.

Alex Chapman, starszy ekonomista w lewicowym think tanku New Economics Foundation, również argumentował, że posunięcie to nie stworzy nowych miejsc pracy, ale jedynie przeniesie je z innych części kraju.

Z kolei sekretarz generalna związku Unite Sharon Graham poparła budowę drugiego pasa startowego na lotnisku Gatwick. Ostrzegła jednak, że ​​będzie to musiało „wiązać się z gwarancjami dobrze płatnych miejsc pracy i odpowiednich udogodnień dla pracowników”.

Teksty tygodnia

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?