Ile czasu przeznaczają Polacy na czytanie książek? Jak wypadamy w porównaniu z Brytyjczykami?

Z najnowszych danych wynika, że zaledwie 38 procent Polaków czyta… jedną książkę rocznie. Wydaje się niewiele, jednak pod względem czasu spędzanego na czytaniu książek w porównaniu z innymi krajami europejskimi nie wypadamy najgorzej.

Zgodnie z badaniem opublikowanym przez World Economic Forum Polacy nie wypadają źle pod względem czytelnictwa w porównaniu z  innymi krajami europejskimi. Według analiz przeprowadzonych między 2008 a 2015 rokiem Polacy spędzają dziennie średnio 12 minut rocznie na czytaniu książek.

 

53-letni mężczyzna sfałszował los w National Lottery i „wygrał” 2,5 miliona funtów

Wydaje się, że jest to bardzo niewiele, jednak – co zastanawiające – statystyki europejskie są jeszcze mniejsze. W porównaniu z Brytyjczykami Polacy spędzają na czytaniu książek średnio dwa razy więcej czasu. Dla porównania Węgrzy przeznaczają na tę czynność średnio 10 minut, Grecy – 9, Niemcy i Luksemburg po 7, z kolei Hiszpania, Holandia i Wielka Brytania po 6 minut, Austria, Włochy i Rumunia po 5 minut, natomiast Francja tylko 2 minuty.

 

 

Lepiej o jedną minutę od Polaków wypadają Estończycy, a Finlandczycy tak samo jak my. Z badań wynika również, że Polacy przeznaczają więcej pieniędzy na książki i gazety niż mieszkańcy wielu innych krajów europejskich, dlatego znaleźliśmy się w czołówce pod tym względem.

7 rzeczy, które zrozumieją tylko Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Znasz je wszystkie?

Teksty tygodnia

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Przeczytaj także