Brytyjscy parlamentarzyści zwrócili się z apelem do Priti Patel, aby dano imigrantom, którzy pomagają w walce z koronawirusem, nieograniczone prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii po tym, jak przestanie obowiązywać okres przejściowy.
Imigranci pracujący dla NHS powinni otrzymać nieograniczone prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii w ramach uhonorowania ich wkładu w walkę z epidemią koronawirusa – twierdzi ponad 60-osobowa grupa brytyjskich parlamentarzystów z różnych partii.
Przeczytaj też: Koronawirus w UK: Bezpieczeństwo w wielu szpitalach to fikcja! Polak pokazuje, „jak to wygląda od środka” [wideo]
Z takim apelem właśnie zwrócili się oni do minister spraw wewnętrznych, Priti Patel, aby w ten sposób dała do zrozumienia, że „ci, którzy narażają swoje życie dla dobra tego kraju, są w nim mile widziani”. Parlamentarzyści, którzy wyszli z takim pomysłem, chcą rozszerzenia tego prawa także dla rodzin imigrantów pracujących dla NHS.
W ubiegłym tygodniu Priti Patel zapowiedziała wolne od opłat wydłużenie ważności wizy dla 2 800 imigrantów, którzy są lekarzami, pielęgniarkami oraz ratownikami medycznymi, a których wizy mają wygasnąć do 1 października.
Według grupy 60 parlamentarzystów, w skład której wchodzą m.in. Christine Jardine, David Lammy czy Daniel Poulter, wkład obcokrajowców pracujących dla służby zdrowia w obecnym kryzysie związanym z epidemią koronawirusa powinien zostać o wiele bardziej doceniony.
– Tysiące lekarzy, pielęgniarek oraz innych pracowników NHS – ludzi, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z kryzysem – to imigranci. Nasze ukochane NHS nie funkcjonowałoby w tym trudnym czasie bez ich zaangażowania. W całym kraju widzimy niesamowitą dumę z NHS i ogromne wsparcie dla pracowników służby zdrowia. Teraz rząd ma możliwość pokazania swojego własnego wsparcia dla bohaterów przez rozszerzenie ich prawa do pozostania w tym kraju dla wszystkich pracowników NHS, którzy walczą o nasze życie w czasie pandemii koronawirusa – powiedziała Christine Jardine z ramienia Liberalnych Demokratów.
Polecane: Polki szyją dla NHS – nasze rodaczki w UK dokładają własną cegiełkę w walce z koronawirusem