Przebywasz za granicą. Po ciężkim dniu pracy i spotkań służbowych lub zwiedzania wracasz do hotelu i chciałbyś obejrzeć tylko jeden odcinek ulubionego serialu przed pójściem spać. Przygotowujesz przekąski, siadasz wygodnie w fotelu, włączasz laptopa. A tu… komunikat o blokadzie regionalnej. Plan zrujnowany.
Mieszkasz na stałe w innym kraju. Nadchodzą mistrzostwa i chciałbyś obejrzeć mecz reprezentacji lub też nowy film z Polski nie jest dostępny na Netflixie ani DVD, jednak jest wyświetlany w polskiej telewizji. I znów… znienawidzony komunikat o blokadzie regionalnej.
Dlaczego nie możesz oglądać polskiej telewizji w innych krajach? Jest kilka powodów.
Cenzura rządowa – w krajach o surowej polityce medialnej i przepisach dotyczących cenzury mieszkańcy popełniają nielegalne przestępstwo, oglądając programy, które zostały zakazane w ramach polityki cenzury tego kraju. Jest to problem w krajach takich jak Rosja czy Chiny.
Ograniczenia geograficzne – niektóre usługi przesyłania strumieniowego ograniczają miejsce, w którym można oglądać niektóre programy w ich katalogu. Może to być spowodowane względami prawnymi lub umowami licencyjnymi zawartymi przez serwis z innymi firmami nadawczymi i produkcyjnymi. Mają umowy, które dokładnie określają, gdzie można zobaczyć zawartość.
Przeczytaj też: Od 1 kwietnia rośnie koszt abonamentu telewizyjnego w UK
Umowy cenowe – pieniądze to kolejny powód, dla którego usługi przesyłania strumieniowego ograniczają miejsca, w których można oglądać ich programy. Firmy takie jak Netflix pobierają różne kwoty w różnych krajach.
Nielegalne treści – w podobny sposób, ale szerzej rozumiane na całym świecie jest blokowanie złośliwych lub nielegalnych treści. Może to wynikać z nieodpowiedniej zawartości, ale także dlatego, że może zawierać ukryte wirusy, które sieją spustoszenie na komputerach osobistych i ich późniejszej szerszej sieci.
Nawet jeśli masz nieograniczoną ilość danych, wielu operatorów telefonii komórkowej wciąż nakłada ograniczenia na ich użycie. Część usługodawców umożliwia pobieranie treści przed wyjazdem z Polski, a następnie można je oglądać w aplikacji w dowolnym momencie – nawet bez sygnału.
Wiele aplikacji i programów telewizyjnych jest zablokowanych w danym regionie, co oznacza, że nie będzie można ich przesyłać strumieniowo poza terytorium Polski.
Co robić?
- Jeden ze sposobów, żeby zlikwidować komunikat o blokadzie i ograniczeniach geograficznych to skorzystanie z sieci VPN. Co to jest VPN? Usługa, pozwalająca na wirtualną zmianę lokalizacji, dzięki czemu możesz korzystać z polskich kanałów bez ograniczeń w dowolnym miejscu świata.
- Możesz również wykupić internetowy pakiet telewizji publicznej TVP 1, TVP 2, Polsat i TVN. Większość pakietów oferuje brak reklam, jakość HD i łatwy dostęp z wielu krajów świata.
- Jeszcze inną możliwością jest WP Pilot. Warunkiem jest jednak posiadanie polskiego konta bankowego. Strona oferuje dostęp od 30 do 90 kanałów w zależności od wybranego pakietu. Nie ma umowy, ani zobowiązań.
- Również Ipla.tv oferuje specjalny pakiet Polonia. Dostępne treści różnią się od regionu, aktualną listę programów i treści sprawdzić można w katalogu online na stronie Ipla.
- Slingbox to urządzenie, które łączy się z domową siecią komputerową w kraju, w którym chcemy oglądać telewizję i które, dzięki oprogramowaniu na zdalnym komputerze, umożliwia oglądanie telewizji.
- Proxy (serwer pośredniczący) – inne rozwiązanie techniczne, podobne do VPN. Zasadniczo to nie jest całkowicie zalecane ze względu na jego powolność i brak bezpieczeństwa, szczególnie jeśli łączysz się z serwerami proxy dostępnymi publicznie.