Fot. Getty
W pracy często bierzemy za pewnik to, co mówi nam pracodawca. Czasem jednak warto zawalczyć o swoje – a do tego trzeba znać swoje prawa. Zobacz, co według przepisów przysługuje pracownikom w Wielkiej Brytanii.
Poniżej zamieszczamy listę 10 najważniejszych praw przysługujących pracownikom w Wielkiej Brytanii.
- Maksymalny wymiar pracy w tygodniu to 48 godzin. Więcej można pracować tylko wtedy, gdy PRACOWNIK podpisze dokument, na którym w formie pisemnej wyraził zgodę na wydłużony wymiar godzin pracy. Zgoda taka może zostać przez pracownika cofnięta w każdej chwili.
- Pracodawca nie ma prawa wymagać, by pracownik pracował więcej niż 6 godzin bez 20-minutowej przerwy.
- Każdy pracownik musi mieć minimum 11 godzin przerwy między zmianami, na których pracuje. Przykładowo, jeśli pracowałeś od 6 do 14, to pracodawca nie może od Ciebie wymagać, byś stawił się w pracy wcześniej niż o 1 w nocy.
- Minimalna liczba dni płatnego urlopu – w przypadku pracy na pełnym etacie – to 28 dni w roku (wliczając w to bank holidays). Dla pracujących w niepełnym wymiarze godzin pracy urlop jest obliczany proporcjonalnie do czasu pracy.
- W danym roku pracownik musi wykorzystać minimum cztery tygodnie urlopu.
- W przypadku, gdy pracownica zajdzie w ciążę, pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić tzw. risk assessment (oszacowanie zagrożenia) i jeśli potrzeba, musi tak zmodyfikować warunki pracy, aby były one bezpieczne dla kobiety w ciąży.
- Pracodawca nie ma prawa zwolnić osoby, która próbuje wyegzekwować przysługujące jej prawa i nie ma prawa zwolnić pracownicy tylko z tego powodu, że jest ona w ciąży.
- Płaca minimalna (minimum wage) dla osób które ukończyły 25. rok życia wynosi obecnie 8,21 za godzinę. Osoby młodsze są objęte innymi stawkami.
- Pracodawca nie ma prawa dyskryminować pracowników ze względu na: przynależność rasową, płeć, niepełnosprawność, stan cywilny, wiek, orientację seksualną, wyznanie czy członkostwo w związku zawodowym.
- Jeśli znajdujesz się w nietypowych określonych sytuacjach, mogą przysługiwać Ci inne uprawnienia – np. do urlopu macierzyńskiego.
Zobacz koniecznie: Wybory 2019 w UK: Jak ważna jest praca imigrantów dla brytyjskiej gospodarki?
W przypadku gdy pracodawca nie będzie przestrzegał brytyjskiego prawa pracy, pracownik może wystąpić do Sądu Pracy (Employment Tribunal), żądając odszkodowania za: nieodpowiednie wynagrodzenie, zbyt dużą ilość godzin pracy, brak stosownych przerw podczas pracy, nieprawidłowo opłacony urlop czy dyskryminację.
Więcej informacji znajdziesz na stronach rządowych: Employment rights.
Nie przegap: Co Brytyjczycy robią w pracy, gdy… udają, że pracują? Zobacz listę 10 najbardziej popularnych „rozpraszaczy”