Jest zielone światło dla szczepionki Pfizera. Wielka Brytania pierwszym krajem, który ją dopuści do użytku

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko Covid-19 amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiego BioNTech. Minister zdrowia poinformował, że szczepienia na Wyspach mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiego BioNTech otrzymała w ekspresowym tempie zielone światło od niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA).

- Advertisement -
 

Szczepienia mogą rozpocząć się w przyszłym tygodniu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że decyzja ta „jest następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnego przeanalizowania danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności” i dodało, że „szczepionka będzie dostępna w Wielkiej Brytanii od przyszłego tygodnia”.

Zatwierdzenie szczepionki zajęło Wielkiej Brytanii tylko trzy tygodnie (zwykle jest to bardzo długi proces), a przypomnijmy, że już wcześniej podpisała ona kontrakt na zakup aż 40 mln dawek, co przekłada się na szczepienia dla 20 mln mieszkańców Wysp.

Ministerstwo Zdrowia chce w pierwszej kolejności zacząć szczepić osoby z grup wysokiego ryzyka, jak personel medyczny, osoby z domów opieki oraz osoby powyżej 80. roku życia. Pełna lista grup priorytetowych zostanie opublikowana dzisiaj.

„Fantastyczna wiadomość”

Minister zdrowia, Matt Hancock powiedział, że dopuszczenie szczepionki Pfizera do użytku w UK jest „fantastyczną wiadomością” i napisał na Twitterze, że „pomoc nadchodzi”. Zapewnił także, że NHS jest przygotowane na rozpoczęcie szczepień już od przyszłego tygodnia.

– Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który klinicznie zatwierdził szczepionkę  przeciwko koronawirusowi dopuszczając ją do użytku – dodał Hancock.

Wyzwaniem będzie jednak logistyka, gdyż szczepionka Pfizera z deklarowaną 95-procentową skutecznością musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze, jednak zdaniem ministra zdrowia NHS jest na to przygotowane.

Teksty tygodnia

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Przeczytaj także