Królowa Elżbieta daje zielone światło Theresie May! Wprowadzenie Artykułu 50. coraz bliżej

Brytyjska królowa podpisała dzisiaj Brexit bill i tym samym zniknęła ostatnia bariera do wprowadzenia Artykułu 50.

Po tym jak ustawa trafiła pod głosowanie w Izbie Gmin oraz w Izbie Lordów, Brexit bill trafił na ręce królowej Elżbiety II, która jako oficjalna głowa państwa brytyjskiego podpisała ustawę umożliwiając tym samym rozpoczęcie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Advertisement -

Spektakularny zwrot: Rząd wycofuje się z podwyżki składek National Insurance Contributions!

W tym momencie premier Theresa May może oficjalnie uruchomić i wprowadzić w życie Artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego. Według ostatnich doniesień ma to zrobić w ostatnim tygodniu tego miesiąca. Premier Wielkiej Brytanii wstrzymała się z uruchomieniem procedury, ponieważ chciała poczekać na zakończenie nieoficjalnego szczytu państw Unii, na które jednak nie została z przyczyn oczywistych zaproszona. Theresa May powiedziała, że wprowadzenie Artykułu 50. jest "bardzo ważnym wydarzeniem dla państwa".

 

 

Po uruchomieniu procedury Wielką Brytanię i Unię Europejską czekają długie i z pewnością ciężkie negocjacje, które mają określić na jakich dokładnie zasadach Zjednoczone Królestwo opuści Unię. W imieniu Unii Europejskiej negocjacje będzie prowadził Michel Barnier, a jednym z najważniejszych tematów będzie z pewnością sprawa członkostwa w Jednolitym Rynku Europejskim. Wiele jednak wskazuje na to, że Londyn nie zgodzi się na członkostwo we wspólnym rynku, Bruksela wymaga bowiem zaakceptowania jego podstawowych swobód: przepływu kapitału, usług, towarów oraz ludzi.

I właśnie ten ostatni temat budzi największy sprzeciw Brytyjczyków, ponieważ jednym z najważniejszych powodów, dla których Wielka Brytania opuszcza Unię jest chęć zapanowania nad napływem imigrantów. Godząc się na całkowite otwarcie granic tak jak zrobiły to państwa na kontynencie obniżenie salda migracji byłoby niemożliwe.

Theresa May mówi „NIE” referendum ws. zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią

David Davies, sekretarz ds. Brexitu powiedział, że Wielka Brytania prędzej wyjdzie z Unii Europejskiej bez jakichkolwiek negocjacji niż zaakceptuje umowę, która będzie godziła w interes kraju.

 

Teksty tygodnia

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Przeczytaj także