Kto zapłaci za podwyżki podatków? Jak na tym wyjdą pracownicy?

Zgodnie z nowym budżetem przedstawionym przez Partię Pracy w środę, ponad połowę z podwyżki podatków pokryją przedsiębiorstwa. Jak to się odbije na pracownikach?

Podwyżka kwoty, którą pracodawcy zapłacą za ubezpieczenie społeczne swoich pracowników, ma wygenerować 25 miliardów funtów do skarbu państwa.

- Advertisement -

Podwyżki podatków zabolą przedsiębiorców

Kanclerz skarbu, Rachel Reeves zdecydowała, że firmy poniosą ciężar podwyżki podatków o 40 miliardów funtów. Poprzez wzrost stawki ubezpieczenia społecznego i obniżenie progu, od którego pracodawcy zaczynają go płacić.

Wprawdzie małe firmy zostały objęte pewnymi wyjątkami w tym zakresie, jednak niektóre grupy biznesowe stwierdziły, że decyzje kanclerz skarbu nie wygenerują nic poza „bólem”. Przedsiębiorcy ostrzegli także, że będą mieć mniejsze możliwości finansowe na tworzenie nowych miejsc pracy i na podwyżki dla pracowników.

Reeves podkreśliła, że podwyżka stawki ubezpieczenia społecznego była „trudnym”, ale słusznym wyborem w kwestii finansowania usług publicznych.

Zgodnie z ustaleniami stawka ubezpieczenia społecznego płaconego przez pracodawców wzrośnie od kwietnia z 13,8 proc. do 15 proc. – w przypadku zarobków pracownika wyższych niż 175 funtów.

Podobnie próg, od którego pracodawcy zaczynają płacić podatek od wynagrodzenia każdego pracownika, będzie obniżony z 9 100 funtów rocznie do 5000 funtów.

Kanclerz ma jednak zwiększyć Employers Allowance z 5 000 funtów do 10 500 funtów. Jest to kwota, o zwrot której pracodawcy mogą ubiegać się z rachunku na ubezpieczenie społeczne.

Wyższe płace minimalne

Kolejnym uderzeniem w firmy zatrudniające pracowników będzie podwyżka płac minimalnych, wyższe stawki biznesowe… A także koszty dostosowania się do nowych praw pracowniczych, które wynikają z nowych przepisów.

Niestety może to negatywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. Ostrzegają przed tym szczególnie mniejsze biznesy. To one najbardziej boleśnie odczują zmiany. I będą miały przez to mniej wolnych środków finansowych na inwestycje, zatrudnianie pracowników i podwyżki.

Pojawiły się obawy, że podwyżka podatków i tak uderzy w pracowników (przez brak podwyżek i możliwości rozwoju firm), a także w konsumentów. W handlu wyższe koszty, które ponoszą firmy, przenosi się na klientów przez podwyżki cen.

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie