Które linie lotnicze są lepsze – Wizz Air czy Ryanair? Zobacz porównanie

Ryanair oraz Wizz Air są liniami lotniczymi najczęściej wybieranymi przez Polaków. Jak jednak wygląda porównanie warunków, które oferują swoim pasażerom? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, która z nich jest bardziej korzystna?

Zarówno Ryanair jak i Wizz Air są liniami, którymi najczęściej latają Polacy, zwłaszcza do i z Polski. Same oferty cenowe u obu tanich przewoźników bywają różnie, w zależności od dnia, jednak to, czego nie można odmówić zarówno Wizz Air jak i Ryanairowi, to zdecydowanie korzystnych cen, zwłaszcza w czasie wyprzedaży.

Przeczytaj też: Chwile grozy pasażerów Ryanaira! Kabina tuż po starcie wypełniła się gęstym czarnym dymem [wideo]

 

Jak porównać obie linie?

W przypadku obu tanich przewoźników kryterium cenowe nie jest miarodajne, gdyż przebitki cenowe są u nich dynamiczne. Jednego dnia bilety w Ryanairze są bardziej korzystne, innego zaś w Wizz Air. Są jednak relatywnie stałe kwestie, ze względu na które możemy ocenić każdą z linii. Należą do nich m.in. produkty serwowane i obsługa na pokładzie, czy koszty bagażu, a także flota, którą mają do dyspozycji obie linie.

Flota obu linii

Ryanair ma obecnie w swojej flocie 356 Boeingów 737-800s, które są w stanie pomieścić 189 pasażerów każdy. Z kolei Wizz Air ma w swojej flocie różne modele: 120 A320s, A321s oraz A320neos, z czego najmniejszy przewozi 180 pasażerów. Ponadto do folty Wizz Air dołączy niebawem A321XLR, a do Ryanaira ma dołączyć owiany złą sławą Boeing 737 MAX.

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe, okazuje się, że wprawdzie Ryanair ma bardziej spójną pod względem modeli flotę, jednak pasażerowie mają poważne obawy w związku z Boeingiem 737 MAX.

Bagaż

Zarówno Ryanair jak i Wizz Air pozwalają pasażerom zabrać na pokład darmowy bagaż podręczny, jednak w obu przypadkach jest on różnej wielkości. Na pokład Ryanaira można wnieść torbę lub plecak o wymiarach 40 x 20 x 25 cm (jeśli wytyczne te nie zostaną spełnione, musimy liczyć się z karą 107 zł). W przypadku wagi bagażu limit wynosi 10 kg.

Linie Wizz Air są bardziej tolerancyjne, wymiary bagażu, który możemy wnieść na pokład wynoszą 40 x 30 x 20 cm. Przy czym kryterium wagowe jest takie samo i wynosi 10 kg.

 

 

 

Jedzenie i napoje na pokładzie

Obie linie oferują zarówno napoje jak i jedzenie na pokładzie. Przy porównaniu Ryanair wypada wprawdzie lepiej pod względem ilości oferowanych produktów, jednak ich ceny są wyższe niż w przypadku Wizz Air.

Polecane: Boeing 737 MAX będzie objęty zakazem lotów co najmniej do połowy roku. Klienci Ryanaira mogą – na chwilę – odetchnąć

Jeśli odwołano Twój lot, domagaj się odszkodowania. Sprawdź, jak to zrobić>

Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Prawo do odszkodowania za lot odwołany

Jeżeli Twój odwołany lot kwalifikuje się do odszkodowania, to wysokość rekompensaty będzie zależała od trzech czynników:

  • dystansu
  • czy lot odbywa się na terenie UE, czy wykracza częściowo lub całkowicie poza UE
  • czasu opóźnienia – jeżeli zgodzisz się na alternatywny lot.

W przypadku, gdy nie zgodzisz się na lot alternatywny, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości:

  • 250 euro – w przypadku lotów do 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów wewnątrz UE na odległość większą niż 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość 1,5-3,5 tys. km
  • 600 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość powyżej 3,5 tys. km.

Gdy jednak zgodzisz się na lot alternatywny, a przewoźnik nie zaproponuje Ci klasy wyższej niż tak, którą wykupiłeś, to wysokość odszkodowania będzie zależna nie tylko od długości i umiejscowienia trasy, ale też od tego, o ile czasu później znajdziesz się na lotnisku docelowym – czytamy w poradniku AirHelp.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie