Posiadasz settled status? Sprawdź, jak aplikować o obywatelstwo brytyjskie na podstawie statusu zasiedlenia

Fot. Getty

Jedna ze ścieżek do brytyjskiego obywatelstwa wiedzie przez settled status. Jak aplikować o paszport UK na podstawie statusu osiedleńczego? Podpowiadamy!

- Advertisement -

Osoby, które posiadają pełny settled status, mają możliwość ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo. Jakie kryteria trzeba spełniać i ile kosztuje aplikacja o obywatelstwo Wielkiej Brytanii?

 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>

Kto może aplikować o brytyjskie obywatelstwo?

O brytyjskie obywatelstwo można aplikować w przypadku posiadania 5 lat udokumentowanego pobytu w UK. Nie jest to jednak aż takie proste, ponieważ – jeśli nie urodziliśmy się w UK lub nie mamy przynajmniej jednego rodzica Brytyjczyka – wcześniej musimy mieć przyznane jedno z trzech poniższych:

  • indefinite leave to remain (stałe prawo pobytu w UK)
  • settled status (inaczej zwany ‘indefinite leave to remain under the EU Settlement Scheme’)
  • indefinite leave to enter the UK (stałe prawo wjazdu do UK).

Jak aplikować o brytyjskie obywatelstwo na podstawie settled status?

Osoby, które posiadają settled status, mogą aplikować o brytyjskie obywatelstwo – ale dopiero po upływie 12 miesięcy od przyznania statusu osoby osiedlonej. Należy pamiętać, że z 12-miesięcznego okresu „oczekiwania” zwolnione są osoby, które są w związku małżeńskim z obywatelem UK – osoby te obowiązują też nieco inne kryteria.

W przypadku wniosku o obywatelstwo, należy spełnić warunek 5 lat pobytu. Pobyt liczony jest przez Home Office wstecz – od momentu wpływu naszego wniosku do Ministerstwa. Home Office wyjaśnia także, że warunek 5-letniego pobytu w UK jest spełniony, jeśli udokumentujemy, że w ciągu 5 lat wstecz od złożenia wniosku:

  • spędziliśmy maksymalnie 450 dni poza Wielką Brytanią w ciągu ostatnich 5 lat
  • spędziliśmy maksymalnie 90 dni poza Wielką Brytanią w ciągu ostatnich 12 miesięcy
  • nie złamaliśmy żadnych brytyjskich przepisów imigracyjnych (na przykład mieszkaliśmy w UK legalnie).

Oprócz kryterium związanego z udokumentowanym co najmniej 5-letnim pobytem i posiadaniem settled status, Home Office wskazuje również inne warunki, jakie należy spełnić, by móc aplikować o brytyjskie obywatelstwo. Do warunków tych należą:

  • ukończone 18 lat
  • udowodnienie znajomości języka angielskiego, walijskiego lub szkockiego
  • zdanie testu Life in the UK
  • wyrażenie chęci dalszego mieszkania na terenie Wielkiej Brytanii
  • odznaczanie się „dobrym charakterem”.

Ile kosztuje brytyjskie obywatelstwo?

Na oficjalnych stronach Home Office czytamy, że samo złożenie wniosku o brytyjskie obywatelstwo kosztuje 1330 funtów. Trzeba także zapłacić 19,20 GBP za dane biometryczne (odciski palców i zdjęcie).

Więcej informacji na temat aplikacji o brytyjskie obywatelstwo na podstawie settled status znajduje się na stronie Home Office: Apply for citizenship if you have indefinite leave to remain or 'settled status'.

Teksty tygodnia

Zmiana cen energii. Ile wyniesie obniżka rachunków?

Ofgem, ma ogłosić spadek cen energii dla milionów gospodarstw domowych od lipca. Będzie to pierwsza obniżka rachunków od roku.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie