Milion Europejczyków nie widzi swojej przyszłości w UK. Niedługo na Wyspach zabraknie specjalistów z wielu dziedzin

Prawie milion mieszkańców UK, posiadających paszport jednego z innych krajów UE, nie wyobrażą sobie, że mogłoby kontynuować swoją zawodową karierę na Wyspach. Wyjadą głównie młodzi, wysoko wykwalifikowani i pożądani na rynku pracownicy. 

Z badania przeprowadzonego przez firmę KPMG wśród pracowników firm świadczących różnego rodzaju usługi wynika, że 55 proc. z tych, którzy posiadają doktorat, oraz 49 proc. magistrów, planuje, lub już zaczęło organizować, przeprowadzkę.

Na podstawie zebranych w ankiecie informacji, KPMG oszacowało, że 3,1 proc. brytyjskiej siły roboczej, czyli około miliona ludzi, nie wiąże swojej zawodowej przyszłości z Wielką Brytanią. Jako najczęściej pojawiające się przyczyny potencjalnej wyprowadzki ankietowani wskazywali brak poczucia, że ich praca jest doceniana oraz fakt, że nie czują się w kraju mile widziani. Z ich opinii wynika, że od ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu UK przestała być miejscem „atrakcyjnym”. Ankietowani twierdzili również, że sami są „pro-europejscy” i nie zgadzają się z samą ideą opuszczenia Wspólnoty przez którykolwiek z krajów. 

Pierwsi z UK wyjadą młodzi i najlepiej wykształceni

Koniec z pracą od 9 do 17. Nastała era elastyczności

W drugiej części badania, KPMG przeprowadziło ankiety wśród mieszkańców krajów, które „dostarczają” najwięcej siły roboczej na Wyspy. Mimo, że Wielka Brytania nadal jest, ich zdaniem, najbardziej pożądanym celem podróży zarobkowych (na drugim miejscu znalazły się Niemcy, później Szwecja, Dania i Holandia), to jednak zdaniem 49 proc. badanych przed czerwcowym referendum była ona bardziej pod tym względem atrakcyjna, niż teraz. 

Wyniki badania potwierdzają prognozy, które mówią o tym, że wysoko wykwalifikowani pracownicy będą systematycznie opuszczać Wielką Brytanię. Zdaniem analityków najbardziej ucierpi pod tym względem sektor IT, bo to właśnie młodzi i wykształceni technicznie ludzie wyjadą z Wysp jako pierwsi. 

Temat numeru: Za i przeciw powrotom z emigracji

Zdaniem Karen Briggs z KPMG, brytyjscy pracodawcy muszą jak najszybciej zacząć walczyć o pracowników, bo zamorska konkurencja już niedługo zacznie ich podkupywać: „Mimo, że niemal połowa obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii planuje zostać na Wyspach, reszta z pewnością intensywnie myśli nad przeprowadzką. Spodziewamy się, że rywalizacja o pracowników będzie się tylko nasilać” – tłumaczyła Briggs. 

„Aby nakreślić ogólny obraz sytuacji należy dodać, że liczba aplikacji na brytyjskie uniwersytety składanych przez obywateli pozostałych krajów UE, znacznie spadła. W związku z tym, niedługo możemy zacząć zmagać się z niedoborem chemików, lingwistów i przedstawicieli wielu innych profesji” – dodała Briggs. 

Z pamiętnika Polki: O poszukiwaniu pracy z przymrużeniem oka

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Różnice między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Dlaczego nikt nie zareagował? Śmierć 14-letniej Niny poruszyła Polaków

Polska społeczność w holenderskim Helmond jest wstrząśnięta śmiercią 14-letniej Niny. Młoda Polka była prześladowana przez rówieśników.

Przeczytaj także