Najpierw Wysoki Trybunał, a teraz (znowu!) ta Szkocja – Brexit napotyka coraz więcej przeszkód

Szkocja nie od dziś ima się wszystkich środków, aby tylko zablokować wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Premier Nicola Sturgeon korzystając z "brexitowego kryzysu" związanego z wyrokiem Wysokiego Trybunału chce wywrzeć nacisk na Sąd Najwyższy, który ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie uruchomienia artykułu 50.

Rząd Szkocji ogłosił, że zwróci się do brytyjskiego Sądu Najwyższego z wnioskiem o zablokowanie procedur wprowadzających Brexit w życie. Jakby Theresa May miała mało problemów z wyrokiem Wysokiego Trybunału i perspektywą konieczności dogadywania się z resztą Parlamentu to jeszcze będzie musiała brać pod uwagę stanowisko Nicoli Sturgeon, która od samego początku robi wszystko, aby utrudnić jej życie.

- Advertisement -

Nicola Sturgeon: Szkocki parlament może zawetować Brexit!

Nic o nas bez nas – zdaje się mówić pierwsza minister Szkocji. Bez zgody Edynburgu w Londynie nie zostanie uruchomiony 50. artykuł Traktatu Lizbońskiego – do przeprowadzenia operacji wychodzenia Wielkiej Brytanii ma być potrzeba nie tylko zgoda angielskiego parlamentu, ale również jego szkockiego odpowiednika. A przynajmniej takiego zdania jest Sturgeon. Czy ma rację? O tym rozsądzi High Court, który już raz przeciwstawił się brexitowcom. Pytanie tylko czy zrobi to ponownie…

"Nie będę stała na boku i przyglądała się, jak Szkocja jest spychana na skraj brexitowego urwiska. Nasz głos musi być respektowany" – to wypowiedz szkockiej premier z pierwszego brytyjskiego szczytu od 2014 roku. Tematem rozmów najważniejszych polityków krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa był rzecz jasna Brexit, a ich efektem było kompletne fiasko.

Brytyjskie spotkanie na szczycie ws. Brexitu skończyło się FIASKIEM!

Czy opierając się na wyroku Wysokiego Trybunału będzie mogła podważyć zarówno wyniki referendum 23 czerwca, jak i plan Theresy May? Czy szkocki parlament będzie w stanie zablokować Brexit?

Teksty tygodnia

Polacy nie chcą już żyć w Niemczech! Powroty do Polski stają się nowym trendem

Po raz pierwszy od lat odwrócił się trend i Polacy, zamiast przyjeżdżać do Niemiec, rezygnują z życia i pracy w tym kraju. Kiedyś kraj był obietnicą pracy i stabilnego życia. Obecnie kojarzy się z kryzysem i wszechobecną przestępczością.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Przeczytaj także