Niemiecka armia szkoliła dżihadystów. Islamiści uczyli się zaawansowanych technik wojennych

W szeregach niemieckiej armii służyło co najmniej 20 radykalnych islamistów. Liczba ta może być znacznie większa – obecnie pod nadzorem znajduje się kolejnych 60 żołnierzy, których poglądy zostały określone jako „ekstremistyczne”.

Jak ujawnił dziennik „Die Welt”, islamistów zidentyfikowali funkcjonariusze niemieckich służb specjalnych. Potencjalni terroryści wstępowali w szeregi armii aby „zaliczyć” szkolenie z najnowszych technik wojennych, taktycznych czy też strategii postępowania w przypadku… ataków terrorystycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoliłaby im planować zamachy w taki sposób, aby zawsze być kilka kroków przed ścigającymi ich przedstawicielami służb.

- Advertisement -

Dżihad ekonomiczny: terroryści niszczą Niemcy od środka

O tym, z jaką skalą procederu mamy do czynienia świadczyć może fakt, jak niemieccy agenci wpadli na trop islamistów. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich miesięcy odnotowano zwiększoną liczbę rekrutacji do Bundeswehry – niemieckiej armii. Nowi rekruci wykazywali nadzwyczajne zainteresowanie intensywnymi szkoleniami zbrojeniowymi. 

Hans-Peter Bartels – deputowany niemieckiej partii SPD i członek komisji wojskowości już kilka miesięcy temu ostrzegał przed islamistami, którzy mogą do szeregów Bundeswehry przeniknąć: „Mimo że na narazie islam nie jest największym problemem w niemieckiej armii, samo zagrożenie jest realne. Musimy traktować je poważnie” – apelował.

Jak pachnie krew: wywiad z Polakiem walczącym po stronie ISIS [WIDEO]

Zagrożenie jest rzeczywiście realne o tyle, że już na poziomie szkolenia podstawowego rekruci uczą się obsługi broni i regularnie ćwiczą na strzelnicy. Poznają tajniki topografii, walki w terenie oraz strategię prowadzenia działań wojennych w terenie zabudowanym. 

Aby zaciągnąć się do niemieckiej armii nie trzeba spełniać specjalnie rygorystycznych warunków. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności oraz oficjalne oświadczenie postępowania w zgodzie z zapisami niemieckiej konstytucji. Zasady te mają się jednak niedługo zmienić: od stycznia przeszłość każdego z rekrutów będzie dokładnie weryfikowana, również pod kątem związków z radykalnymi grupami wyznaniowymi.

Muzułmanie przeciwko stereotypom

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Fałszywe tablice rejestracyjne zalewają brytyjskie drogi. System zawodzi

W Wielkiej Brytanii nasila się niebezpieczny proceder wykorzystywania fałszywych lub sklonowanych tablic rejestracyjnych. Obecny system ich wydawania jest dziurawy.

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Aktywiści idą na granicę i robią patrole obywatelskie, bo nie mają zaufania do rządu i służb

W weekend kilkunastu mężczyzn w kamizelkach odblaskowych zatrzymywało samochody na granicy Ter Apel i niemieckiego Rütenbrocka, szukając w nich nielegalnych migrantów. Według dziennika AD inicjatorami akcji byli aktywiści zaniepokojeni brakiem działań władz wobec przekraczających granicę osób ubiegających się o azyl.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Przeczytaj także