W UK płacą gorzej, niż w Bangladeszu

W Londynie płacą jak w Bangladeszu – zatrudnieni w fabryce na terenie Leicester produkującej ubrania dla marek River Island i New Look zarabiali 3 funty za godzinę!

Reporterzy Channel 4 w ramach programu "Dispatches" odkryli prawdę stojącą za produkcją ubrań dla ekskluzywnych marek odzieżowych operujących w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Fabryka Fashion Square Ltd, w której wytwarzana jest odzież dla między innymi River Island płaci się 3 funty za godzinę pracy – to stawka dla magazyniera, który zajmuje się pakowaniem ubrań. Gdy reporterzy udający pracowników zaczęli dopytywać się dlaczego tak mało ich szef miał odpowiedzieć, że płaci tyle, ile musi, aby konkurować ze "sweat shopami" w Chinach czy Bangladeszu.

- Advertisement -

Szkocja CHCE niepodległości – co oznacza to dla Polaków?

Przypomnijmy, że Wielkiej Brytania obowiązuje stawka minimalna – praca poniżej 7.20 funta jest po prostu nielegalna. Tyle wynosi national living wage dla osoby poniżej 25 roku życia. Rzecz jasna oficjalnie firma wszystkiemu zaprzeczyła zapewniając, że stawki, które oferuje są jak najbardziej zgodne z obowiązującymi standardami. Obecnie w wyniku audytu ze współpracę z podwykonawcą zerwała marka River Island.

Jak pokazuje reporterskie dochodzenie Fashion Square Ltd nie jest wyjątkiem na rynku brytyjskim. Inny reporter zatrudnił się w innej fabryce, między między październikiem a listopadem ubiegłego roku. Zajmując się produkcją bluz dla New Look tygodniowo zarabiał 110 funtów, a więc jego stawka godzinowa wynosiła 3.5 funta

Czworo dzieci trafiło do szpitala, bo pomyliły oranżadę z kokainą

"New Look stara się szanować i poprawiać warunki pracy w naszych oddziałach i fabrykach dostarczających odzież. Powyższa informacja jest dla nas bardzo zasmucająca" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu New Look.

Ale podwykonawcy w branży odzieżowej płacą jeszcze mniej. Prawdziwym rekordzistą w tym względzie jest United Creations, które współpracuje z Boohoo przy wytwarzaniu kurtek i Missguided w produkcji sukieniek. Tam płaca "sięga" 3.25 funta za godzinę!

Teksty tygodnia

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Kryzys migracyjny. Sto tysięcy imigrantów ma otrzymać domy za pieniądze podatników

Rząd spotkał się z oskarżeniami o marnotrawienie publicznych pieniędzy – wydaje miliardy funtów na domy dla imigrantów, podczas gdy wiele młodych rodzin w Wielkiej Brytanii nie stać na własne mieszkanie. Krytycy alarmują, że ponad 100 tysięcy osób ubiegających się o azyl może otrzymać mieszkania finansowane z kieszeni podatników.

Podatek dochodowy. Emeryci mogą zaoszczędzić tysiące funtów

Emerytura często kojarzy się z czasem odpoczynku, ale to nie oznacza końca obowiązków podatkowych. Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, emeryci powinni dobrze rozumieć, jak działa podatek dochodowy.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Przeczytaj także