Planujesz sprzedaż lub zakup mieszkania w UK? Sprawdź, gdzie nieruchomości będą drożeć

Eksperci ds. rynku nieruchomości wybrali dziesięć lokalizacji na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie – ich zdaniem – na przestrzeni najbliższej dekady ceny mieszkań i domów będą rosnąć.

Wytypowane przez ekspertów lokalizacje to mieszanka angielskich metropolii i mniejszych miasteczek o bardzo zróżnicowanych cenowo rynkach nieruchomości. Prognozy opracowano na podstawie kilku czynników, takich jak m.in. dostępność modnych pubów i restauracji, dobra komunikacja miejska i podmiejska, struktura wiekowa ludności i organizowanie wydarzeń specjalnych.

Gdzie mieszkania zdrożeją najbardziej?

1. Manchester
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 155 tys. funtów)

Pomimo tego, że Manchester jest ogromnym miastem i tak jak Londyn oferuje mieszkańcom wiele atrakcji i udogodnień, ceny nieruchomości w tym miejscu naprawdę nie są wygórowane – średnia cena transakcyjna mieszkania wynosi tu zaledwie 155 tys. funtów. Zdaniem ekspertów do wzrostu popularności miasta w najbliższych latach – a tym samym wzrostu cen mieszkań – przyczyni się planowany rozwój sieci komunikacji miejskiej.

2. Rotherham
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 136 tys. funtów)

Miasto kopalni węgla jest najtańszym ze wszystkich ujętych w zestawieniu. Eksperci przewidują jednak, że nieruchomości w Rotherham zaczną szybko drożeć, ponieważ miasto przechodzi ogromną transformację – w ostatnich latach zainwestowano tu blisko pół miliarda funtów.

3. Harborne, Birmingham
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 159 tys. funtów)

Zdaniem ekspertów, studencka dzielnica miasta zyska na popularności dzięki połączeniu kolejowemu HS2 i szacowanyh na 6 mln funtów inwestycjach w rozwój okolicy.

4. Leicester
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 164 tys. funtów)

Większości mieszkańców Wysp to położone w East Midlands miasteczko kojarzy się przede wszystkim z odkryciem szczątków króla Ryszarda III pod parkingiem samochodowym. Analitycy rynku nieruchomości twierdzą jednak, że to miejsce ma znacznie więcej do zaoferowania osobom, które zechcą w nim osiąść – i wskazują przede wszystkim na plany ogromnych inwestycji w infrastrukturę i sieci transportowe, a także centra rozrywki i wypoczynku.

5. Hythe, Kent
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 287 tys. funtów)

Nadmorskie miasto, położone przy Kanale La Manche, z dobrym połączeniem z Francją i Belgią. Co ciekawe, mieszkańców Hythe od centrum Londynu dzieli niewiele więcej niż godzina drogi.

6. Norwich
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 196 tys. funtów)

Średniowieczne kościoły, zamek, a do tego mieszanka zabytkowych uliczek i nowoczesnych, szklanych biurowców – tak najkrócej można opisać Norwich. Nieruchomości w tym miejscu najprawdopodobniej będą drożeć, ponieważ miasto planuje ogromne inwestycje w rozwój sieci komunikacyjnej.

7. Hove
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 371 tys. funtów)

Miasto, do którego przylgnęła ksywka „Właściwie, to Hove”, ponieważ tak często jest mylone z położonym niedaleko Brighton. W przeciwieństwie do drogiego sąsiada, w Hove można kupić mieszkania i domy w naprawdę atrakcyjnych cenach.

8. Ipswich
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 182 tys. funtów)

Rządowe programy napędzają technologiczną rewolucję w mieście. Do Ipswich przyjeżdża także coraz więcej studentów. Miasto planuje również budowę 15 tys. nowych domów.

9. Ilkley, Bradford
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 352 tys. funtów)

Miasto już teraz chętnie wybierane przez turystów. Inwestycje w sieci komunikacyjne i centra handlowe czynią je jeszcze bardziej łakomym kąskiem dla inwestorów.

10. Woking, Surrey
(średnia cena transakcyjna mieszkania: 414 tys. funtów)

Woking zostało objęte szeroko zakrojonym programem rewitalizacji. W miasto zainwestowane zostanie 50 milionów funtów. Co ważne, Woking jest oddalone od Londynu o zaledwie 40 kilometrów.

(pu)

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie