Podróż dzieci z krewnymi, bez rodziców. Jakie dokumenty są wymagane?

O jakie dokumenty powinniśmy zadbać wysyłając nasze dziecko z babcią albo z innym krewnym na wakacje, aby nie było problemów z przejazdem przez granicę? Jakie są doświadczenia Polaków?

Nie wszyscy rodzice mają czas, aby udać się z dziećmi na wakacje, dlatego też często dochodzi do sytuacji, w których to krewni oferują swoją pomoc w tym zakresie i wspólny wyjazd. Jak jednak wygląda to od strony formalnej? Jakie dokumenty warto wziąć ze sobą, aby uniknąć problemów?

- Advertisement -

Podróż dziecka z krewnym na wakacje

Aby uniknąć wszelkich problemów w podróży przy przekraczaniu granicy lub innych np. w razie nagłego wypadku, warto pomyśleć o tym, aby – wysyłając dziecko na wakacje z krewnym w roli opiekuna – dopełnić niezbędnych formalności, którymi jest upoważnienie, najlepiej poświadczone notarialnie i akt urodzenia dziecka.

Doświadczenia Polaków

Na jednej z grup na FB został podjęty temat podróży dziecka z krewnym za zgodą rodziców. Jak pokazują doświadczenia Polaków podróżujących między Polską a Wielką Brytanią, bywa też tak, że nie we wszystkich przypadkach wymagano okazania wyżej wymienionych dokumentów.

Jedna z kobiet napisała: „Leciałam z wnukiem i polski celnik zapytał go tylko, kim jestem, a mnie o datę urodzenia wnuka i to wszystko”. Na pytanie innej kobiety o to, czy miała pisemną zgodę od rodziców, odpisała: „Tak, miałam, ale nikt mnie o to nie pytał”.  

Jednak w większości panuje zgoda co do tego, że dokumenty te warto mieć przy sobie. Ponadto oprócz pisemnego upoważnienia i aktu urodzenia dziecka, zaleca się także podanie daty powrotu, danych opiekuna oraz numeru telefonu i adresu rodziców.

Teksty tygodnia

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Limitowanie miejsca dla dzieci imigrantów w niemieckich szkołach

Niemiecka minister edukacji, Karin Prien z CDU podzieliła się kontrowersyjnym pomysłem, aby szkoły ograniczyły liczbę dostępnych miejsc dla dzieci imigrantów.

Rekordowy przemyt ukryty wśród oliwek. Warzywniak pełny narkotyków

Policja w Saksonii-Anhalt dokonała jednej z największych konfiskat captagonu w Niemczech. Funkcjonariusze znaleźli aż 1,7 miliona tabletek tego silnie pobudzającego narkotyku… w warzywniaku w Landsbergu.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Przeczytaj także