Polacy mogą głosować w wyborach lokalnych UK, a Brytyjczycy – w Polsce

Polski rząd zatwierdził proponowaną poprawkę do ordynacji wyborczej, dzięki której obywatele UK mieszkającym w Polsce zachowają prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych. W praktyce, oznacza to, że Brytyjczycy będą mieli takie same prawa, jakie mieli przed Brexitem.

W miniony wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, w ramach którego obecne przepisy są dostosowanego do umowy między Polską a Wielką Brytanią podpisanej jeszcze w 2020 roku. Konkretnie, chodzi o udział w niektórych wyborach przez obywateli jednego państwa, zamieszkujących na terytorium drugiego państwa. Jak czytamy na oficjalnych stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obywatele Polski zachowają prawa wyborcze w wyborach samorządowych, analogiczne do tych, które posiadali do momentu wystąpienia UK z Unii Europejskiej, co jak pamiętamy nastąpiło 31 stycznia 2020 roku.

- Advertisement -

Natomiast posiadacze paszportów brytyjskich którzy legalnie zamieszkują w Polsce, utrzymają, na podstawie ustawy, czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do rad gmin. Dotyczy to także czynnego prawa wyborczego w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jakie posiadali oni do momentu Brexitu, jak czytamy na portalu KPRM.

Ważna decyzja polskiego rządu

Dodajmy w tym miejscu, iż podobnie jak przed Brexitem, obywatele Wielkiej Brytanii nadal nie będą mogli głosować w polskich wyborach parlamentarnych lub prezydenckich. Rzecz jasna, o ile posiadają polski paszport, to będą mogli wrzucić swój głos do urny. Siłą rzeczy nie posiadają także uprawnień do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jako że Wielka Brytania nie jest już członkiem UE.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż umowa o wzajemności z 2020 roku zobowiązuje Wielką Brytanię do przyznania również prawa głosu w wyborach lokalnych Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Podobne regulacje łączą UK z  Hiszpanią, Portugalią i Luksemburgiem.

Zatwierdzono poprawkę do ordynacji wyborczej umożliwiającą Brytyjczykom głosowanie w PL

Jak podaje portal "Notes from Poland" szacuje się, że w Polsce mieszka około 6500 obywateli Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy ci przed końcem 2020 roku korzystali z uproszczonej procedury umożliwiającej im pozostanie po Brexicie w naszej ojczyźnie. Jako obywatele państw trzecich, nowo przybyli imigranci z UK mogą przebywać bez wizy tylko przez 90 dni w okresie 180 dni w Polsce.

 

Teksty tygodnia

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Coraz więcej Niemców musi korzystać z pomocy społecznej

W Niemczech coraz większa liczba seniorów nie radzi sobie finansowo bez pomocy państwa. Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2025 roku ponad 742 tys. osób starszych pobierało świadczenie „Grundsicherung im Alter”. To podstawowe zabezpieczenie socjalne dla emerytów przysługiwało więc o ponad 23 tys. osobom więcej w porównaniu z marcem 2024.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Przeczytaj także