Polska rodzina opuszcza Wielką Brytanię po 14 latach: „Myśleliśmy, że ten kraj jest gościnny”

Mieszkająca od 14 lat w Wielkiej Brytanii polska rodzina zdecydowała się opuścić Wyspy, gdyż „Brexit całkowicie zniszczył ich wizję tego kraju”.

W wywiadzie dla „The Independent” 35-letni Polak, Radek Papiewski, który jest członkiem partii Liberalnych Demokratów powiedział, że wraz ze swoją żoną i dziećmi zdecydował się wrócić do Polski po 14 latach pobytu w Wielkiej Brytanii, gdyż nie chce być traktowany jak „karta przetargowa” w negocjacjach z Unią.

 

Polacy masowo wracają do Polski! Większość z Wielkiej Brytanii

Polak, który przyjechał wraz z żoną na Wyspy w 2003 roku, powiedział, że wynik czerwcowego referendum był dla niego „policzkiem”, a cała polityczna dyskusja wokół Brexitu „rozerwała go na kawałki”. Papiewski, który jest ojcem dwójki dzieci, powiedział w wywiadzie dla „The Independent”, że retoryka skierowana przeciwko imigrantom z Europy Wschodniej tak widoczna przed samym referendum była dla niego najbardziej bolesna.

 

 

„Zawsze byłem aktywny w brytyjskiej polityce. Zawsze starałem się śledzić wszystko z bliska, jednak nie mogłem już tego robić przez ostatnie 16 miesięcy. Był to dla mnie jeden wielki chaos. Wszystkie te nagłówki rozrywały mnie na kawałki. Oczywiście nie podejrzewałem, że taki będzie wynik referendum, jednak gdy go ogłoszono, powiedziałem, że nie sądzę, żebym mógł dłużej żyć w tym kraju” – powiedział Polak.

„Mocno wierzę w to, że gdy przeprowadzasz się do innego kraju, powinieneś się integrować, i to właśnie robiłem przez ostatnich 14 lat. Wierzyłem w to do tego stopnia, że dwa lata temu uzyskałem brytyjskie obywatelstwo, gdy nikt jeszcze nawet nie myślał o Brexicie. Ale teraz wydaje mi się, że stałem się ofiarą własnych przekonań. Wierzyłem w obraz gościnnej Wielkiej Brytanii. Jednak kampania i wszystko, co stało się potem, sprawiły, że poczułem, że ludzie bali się mówić pewne rzeczy być może przez poprawność polityczną” – dodał Polak.

122 tys. imigrantów z UE wyjechało z Wysp w ciągu roku! Polak mówi, dlaczego opuszcza Wielką Brytanię

Teksty tygodnia

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Wysoka emerytura w Niemczech zaczyna być mitem

Wielu Polaków pracuje w Niemczech i odprowadza tam podatki oraz składki emerytalne. Jednak jak się okazuje wysoka emerytura w Niemczech nie jest tak oczywista. Podatki obniżają wypracowaną kwotę.

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Przeczytaj także