Prowadzisz auto w klapkach, długiej spódnicy albo okularach przeciwsłonecznych? Może grozić ci 5 tys. funtów mandatu!

Pewnie niewiele osób ma tego świadomość, ale wsiadanie za kółkiem w zbyt luźnych klapkach, zbyt obszernej spódnicy lub w nieodpowiednich okularach na nosie może skończyć się… mandatem.

Zgodnie z art. 97 brytyjskiego kodeksu drogowego należy odpowiednio dostosować swój ubiór do prowadzenia samochodu. Co to oznacza? Kierowca nie może mieć na sobie obuwia i odzieży, które uniemożliwiają w jakikolwiek sposób "prawidłowego użycia urządzeń sterujących pojazdem" (czyli kierownicy, pedałów i ewentualnie skrzyni zmiany biegów). Jak należy to intepretować? Zasadniczo jazda w klapkach na stopach albo w ciemnych okularach nie jest zabroniona ani niezgodna z przepisami. Jednak, w sytuacji gdyby prowadzącemu klapki zsunęłby się ze stóp i zaklinowały pod pedałami, mamy do czynienia z zagrożeniem na drodze. Policjant może na to zwrócić uwagę. Co więcej, ma prawo ukarać tak ubraną osobę – za nieostrożną jazdę w UK grozi 100 funtów mandatu oraz 3 punkty karne.

- Advertisement -

Zdziwisz się, gdy dowiesz się za co można dostać mandat w UK

Na tym jednak nie koniec, bo sprawa może trafić do sądu i ostatecznie może skończyć się na mandacie sięgającym nawet 5 tysięcy funtów. W dodatku na koncie kierowcy pojawi się 9 punktów karnych i może otrzymać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów, jak czytamy na łamach portalu "Hull Live".

Ubierasz klapki do samochodu? Możesz zostać ukarany 5 tys. mandatu i 9 punktami karnymi

Co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo na drodze i nie narażać się na mandat? Oto 6 elementów garderoby, których warto unikać prowadząc samochód:

Klapki/japonki/kapcie – z tych powodów, o których wspominaliśmy wyżej. Jak się okazuje buty z bardzo cienką podeszwą, o grubości mniejszej niż 10 mm, mogą powodować zagrożenie na drodze. Pedały mogą również "wejść" między stopę, a wnętrze buta.

Długa spódnica/sukienka – problem jest z luźno opadającym materiałem, który może zaczepić się o któryś z pedałów.

Bardzo luźne dżinsy – ryzyko polega na tym samym, co w przypadku spódnicy czy sukienki.

Wysokie obcasy – obuwie nie powinno ograniczać ruchu kostki, co w przypadku butów na wysokim obcasie jest po prostu niemożliwe

Okulary przeciwsłoneczne – z reguły okulary chroniące przed słońcem służą bezpiecznej jeździe, ale nie mogą być zbyt ciemne, aby zbytnio nie ograniczały widoczności.

Zbyt ciężkie buty – czyli takie, które uniemożliwiają precyzyjne korzystanie z pedałów lub są tak duże, że przez przypadek możemy nacisnąć oba.

 

Teksty tygodnia

Gospodarka ma się dobrze. Rozwój, pomimo globalnej recesji

Czy istnieje jeszcze miejsce w Europie, gdzie gospodarka ma się dobrze, stabilnie i wykazuje wzrosty. Po serii niepokojących informacji z Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia niespodziewanie wyrasta na lidera.

Wracają kontrole na granicach! Polska odpowiada na niemiecką politykę migracyjną

Dziś rano premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Straży Granicznej odbył odprawę, podczas której podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia czasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami i Litwą. Formalnie decyzja wejdzie w życie 7 lipca.

Planujesz wakacje za granicą? To jedno ustawienie w telefonie może cię sporo kosztować

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wiele osób planuje urlop za granicą. Przed wyjazdem warto upewnić się, że zabraliśmy wszystkie niezbędne rzeczy – paszporty, ładowarki i inne drobiazgi. Jednak wiele osób zapomina o jednej istotnej zmianie w ustawieniach telefonu, która – jak się okazuje – może ich sporo kosztować.

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Przeczytaj także