piątek, 20 września, 2024

Reputacja UK od lat nie była tak zła. Tym razem chodzi o korupcję

Przez wiele lat Wielka Brytania postrzegana była jako jedno z najbardziej transparentnych państw na świecie. Ale po serii wpadek w czasie pandemii Covid-19, reputacja UK znacząco w tym zakresie się obniżyła. Obecnie wielu ekspertów postrzega Wielką Brytanię jako kraj, w którym dochodzi do zachowań korupcyjnych częściej niż w Urugwaju czy Hong Kongu.

Wielka Brytania ma coraz większy problem z korupcją? Przynajmniej tak widzą kraj eksperci

W najnowszym rankingu Transparency International Wielka Brytania spadła na 20. miejsce. A to oznacza, że międzynarodowi eksperci coraz częściej postrzegają UK jako kraj, w którym dochodzi do zachowań korupcyjnych. Transparency International – międzynarodowa organizacja społeczna, która pełni wiodącą rolę w walce z korupcją, przygotowuje co roku ranking na podstawie opinii ekspertów w zakresie występowania w poszczególnych krajach korupcji w usługach publicznych.

Jeszcze dekadę temu Wielka Brytania znajdowała się w czołówce państw najwyżej ocenianych przez ekspertów pod względem transparentności. W latach 2012–2021 Wielka Brytania plasowała się pod tym względem na miejscach 8-11. Ale już w 2022 r. UK spadło w rankingu na miejsce 18. A w 2023 r. na miejsce 20. To oznacza, że zdaniem ekspertów na Wyspach dochodzi obecnie do większej liczby zachowań korupcyjnych niż w takich państwach jak Hongkong czy Urugwaj.

Rząd musi coś zrobić, żeby szybko przywrócić reputację UK

Nie trzeba nikomu mówić, że znaczący spadek w rankingu Transparency International psuje Wielkiej Brytanii reputację. Dyrektor naczelny Transparency International UK Daniel Bruce nie ma wątpliwości, że najnowsze wyniki rankingu powinny stanowić dla rządu kubeł zimnej wody. – Dalsze obniżenie pozycji w rankingu Wielkiej Brytanii pokazuje, że kraj zmierza w złym kierunku. Jasne jest, że liderzy biznesu i inni eksperci są bardziej niż kiedykolwiek zaniepokojeni korupcją polityczną i nadużywaniem stanowisk publicznych w Wielkiej Brytanii. Potrzebujemy pilnych działań ze strony ministrów, a nie tylko słów, aby przywrócić tak potrzebne zaufanie do integralności życia politycznego i publicznego – zaznaczył.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?