Premier Theresa May zapowiada, że jej rząd przeprowadzi „największe rozszerzenie praw pracowniczych w historii”.
Propozycje przestawione przez Konserwatystów zakładają między innymi, że każdy pracownik, będzie upoważniony do 12-miesięcznego urlopu podczas którego zaopiekuje się chorym krewnym, na przykład jednym z rodziców. Roczne zwolnienie na „podratowanie rodzinnego zdrowia” będzie bezpłatne, niemniej jednak po jego zakończeniu, pracownik ma mieć gwarancję powrotu na dawne stanowisko.
Temat numeru: Rząd odcina imigrantów od zasiłków
Urlop, tym razem dwutygodniowy, będzie przysługiwał również rodzicom, którzy stracili dziecko. Z kolei pracownicy, którzy zamierzają rozszerzać swoje kompetencje na różnego rodzaju kursach będą mogli w tym celu zażądać dodatkowych dni wolnych.
May zamierza zmierza również zmienić zasady funkcjonowania wielkich korporacji tak, aby przywiązywały większą wagę do prawa pracy. Zgodnie z nowymi założeniami, w radach nadzorczych mają obowiązkowo zasiadać reprezentanci związków zawodowych lub innych organizacji pracowniczych.
Obietnice te mają, zdaniem obserwatorów, przekonać do obecnego rządu głównie wyborców, którzy do tej pory stali po stronie Partii Pracy. May pragnie uspokoić nastroje i dać jasny sygnał, że zgodnie z obietnicami, wszystkie prawa pracownicze wynikające z obecnie funkcjonujących unijnych dyrektyw zostaną utrzymane.
Tym żyliśmy w 2016 – 10 najważniejszych wydarzeń w UK z perspektywy polskiego imigranta
„Zapowiadałam, że wykorzystamy Brexit, aby rozszerzyć wachlarz praw pracowniczych i usprawnić systemy ochrony. Właśnie takie założenia znajdą się w manifeście wyborczym Partii Konserwatywnej” – zapowiada May. „Współpracując ze światem biznesu, obniżając podatki i zmniejszając deficyt gospodarczy stopniowo rozszerzamy perspektywy dla osób aktywnych na rynku pracy. Dzisiaj nadszedł czas na zabezpieczenie wzrostu ekonomicznego i sprawić, aby zyski zostały rozdystrybuowane pomiędzy wszystkich obywateli” – w taki sposób May określiła kurs, jaki jej rząd zamierza obrać po wyborach.
Dramatyczna sytuacja w opiece socjalnej! Brytyjczycy poszukują opiekunów osób starszych