piątek, 20 września, 2024

Rozmowa o pracę – o co nie pytać potencjalnego pracodawcy?

Rozmowy o pracę mają różny przebieg, a w ich trakcie kandydaci pytani są o szereg różnych kwestii. Bywa też i tak, że na koniec takiej rozmowy to rekruterzy proszą kandydata o zadanie im jakiegoś pytania dotyczącego danego miejsca pracy. I to, jak mówią eksperci, niejedną osobę może zgubić.

Rozmowa o pracę – warto jest być przygotowanym na każdy scenariusz

Udając się na rozmowę o pracę należy być dobrze przygotowanym co do podstawowych faktów dotyczących naszego doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Poza tym zawsze dobrze jest poszukać informacji o pracodawcy, u którego chcemy się ubiegać o pracę. Osoby aplikujące o pracę w większej korporacji muszą się dodatkowo przygotować na podchwytliwe pytania dotyczące pracy w zespole albo podejścia do rozwiązywania zaistniałych problemów. Reasumując, idąc na rozmowę o pracę w miejsce, na którym nam zależy, należy odpowiednio się przygotować, aby dobrze w jej trakcie wypaść.

Jedną, z rzeczy, na którą trzeba być także gotowym, jest umiejętność zadania pytania rekruterowi odnośnie danego miejsca pracy. Dlaczego? Dlatego, że pokazuje to realne zainteresowanie kandydata objęciem stanowiska w tej właśnie firmie. Zbyt ogólne pytania lub pytania niezwiązane zbytnio z konkretnym miejscem pracy mogą być dla rekrutera jasnym sygnałem, że kandydat nie bardzo orientuje się w tym, czym zajmuje się firma albo jakie byłyby jego w tym miejscu obowiązki. Eksperci radzą na przykład kandydatom zadawać pytania dotyczące pewnych ściśle określonych aspektów działalności firmy, które rekruterzy mogą już sami rozwinąć w nieco bardziej ogólny sposób.

Jakich pytań nie zadawać w trakcie rozmowy o pracę?

Jest pewien zestaw pytań, których kandydaci pod żadnym pozorem nie powinni zadawać rekruterom w trakcie rozmowy o pracę. Czasami dotyczą one treści, a czasami jedynie sposobu sformułowania pytania. Do najczęstszych pytań zadawanych pod koniec rozmowy o pracę, które mogą zrujnować nasze szanse na objęcie upatrzonego stanowiska należą:

  • Czy mogę pracować z domu?
  • Co firma może mi zaoferować?
  • O której godzinie będę kończył pracę?
  • Dlaczego powinienem dla was pracować?
  • Czy mogę negocjować wynagrodzenie?
  • Czego oczekujecie od kandydata?

Pytanie dotyczące pracy zdalnej na pierwszy rzut oka nie wydaje się po pandemii Covid-19 aż tak niestosowne. Ale trzeba zaznaczyć, że jeśli w ofercie pracy nie znalazła się wyraźna wzmianka dotycząca możliwości pracy z domu, to nie jest to pierwsza rzecz, o którą kandydat powinien pytać rekrutera. Być może firma oferuje elastyczne formy pracy, ale być może też trzeba sobie na taką możliwość wpierw „zasłużyć”. Zamiast dosłownego pytania o pracę zdalną, warto jest zadać bardziej ogólne pytanie dotyczące tygodniowego harmonogramu czy życia biurowego.

Podobnie jest z pytaniem o godziny pracy – każdy kandydat, któremu zależy na objęciu danego stanowiska, powinien sprawić wrażenie, że jest do takiej perspektywy nastawiony bardzo entuzjastycznie i że będzie zaangażowanym graczem zespołowym. Pytanie o to, o której kończy się pracę w firmie pokazuje, że kandydat ma zamiar jedynie odliczać godziny do wyjścia do domu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?