Rząd Theresy May przyjął deklarację ws. przyszłej relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Fot. Getty

Po całodniowym posiedzeniu rządu w zabytkowym pałacu Chequers, ministrowie przyjęli wraz z Theresą May deklarację dotyczącą przyszłej relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szczegóły rządowych propozycji zostaną w nadchodzącym tygodniu przedstawione w białej księdze. 

Debata w łonie rządu nad propozycjami dotyczącymi stosunków Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej po Brexicie trwały wczoraj w pałacu Chequers blisko 12 godzin. Mimo jednak groźby rozłamu w rządzie i odejścia z niego czołowych polityków (m.in. ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona i ministra ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Davida Davisa), ministrom udało się przyjąć wspólne stanowisko i wydać wspólną deklarację. 

Akcja paszporty: Podziel się pierwszym zdjęciem swojego brytyjskiego paszportu!

W krótkim oświadczeniu przesłanym mediom po spotkaniu czytamy, że „rządowa wizja przyszłej relacji zbudowana w oparciu o partnerstwo w zakresie polityki gospodarczej i bezpieczeństwa pozostała zasadniczo aktualna, ale stanowisko musiało wyewoluować w celu zapewnienia precyzyjnej, odpowiedzialnej i wiarygodnej podstawy dla postępu w negocjacjach”. Członkowie gabinetu zgodzili się co do tego, że potrzebne jest utworzenie strefy wolnego handlu towarami pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską, w ramach której oba podmioty utrzymałyby „wspólne przepisy dotyczące wszystkich dóbr, w tym dóbr rolniczych i żywności”. Jednocześnie Wielka Brytania zobowiązałaby się do harmonizacji swojego prawa z prawem unijnym w zakresie, w jakim jest to niezbędne do utrzymania przepływu dóbr bez potrzeby ustanawiania kontroli granicznej. 

Wróciliście lub myślicie o powrocie do Polski z UK? Weźcie udział w konkursie Polish Express

Rząd brytyjski zastrzegł jednak, że utworzenie strefy wolnego handlu towarami nie jest równoznaczne z utrzymaniem swobody świadczenia usług i swobody przepływu osób. Tylko bowiem utrzymanie wspólnego rynku dóbr i partnerstwa celnego ze Wspólnotą przy jednoczesnej rezygnacji z dwóch wymienionych swobód, „pozwoliłoby na uniknięcie zakłóceń na granicach, ochronę miejsc pracy (…) i wywiązanie się ze swoich zobowiązań wobec Irlandii Północnej i Irlandii”. 

 

 

Bezrobocie w Polsce – nasza ojczyzna z jednym z najniższych wyników pośród państw unijnych!

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie