To miasto w UK uznane zostało za „najładniejsze na świecie”. Jakim „cudem” pokonało konkurencję?

Czy ktokolwiek mógłby przypuszczać, że Chester – miasto położone w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, może zostać uznane za najpiękniejsze miasto na świecie? Oczywiście nie sposób jest nie docenić uroku tej liczącej 120 000 mieszkańców miejscowości w Anglii północno-zachodniej. Ale jak to się stało, że Chester wypadło lepiej w rankingu niż tacy giganci jak Wenecja czy Wiedeń?

Chester najpiękniejszym miastem na świecie

Chester to starożytne miasto założone przez Rzymian około 2000 lat temu, o czym odwiedzającym przypominają dziś przede wszystkim ruiny rzymskiego amfiteatru. Poza tym miasto szczyci się katedrą i zamkiem z czasów średniowiecza, doskonale zachowanymi murami obronnymi oraz kamiennym mostem i progami wodnymi na rzece Dee. Tutaj wreszcie znajduje się też najstarszy tor wyścigowy w kraju.

Jak to się jednak stało, że w najnowszym badaniu Chester uznano za „najpiękniejsze miasto na świecie”? Otóż kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest układ urbanistyczny miasta. To właśnie tutaj, w północno-zachodniej Anglii, rozlokowanie ulic i budynków w największym stopniu spełnia założenia tzw. złotej proporcji. Budynki mieszkalne i budynki o innym przeznaczeniu, a także charakterystyczne punkty orientacyjne odzwierciedlają tu „naturalną doskonałość estetyczną”. W badaniu opartym na danych przedstawianych przez Google Street View Chester spełniało założenia złotej proporcji w aż 83,7 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Wenecja z 83,3 proc. A na trzecim miejscu uplasował się Londyn z 82 proc.

Chester jest absolutnie wyjątkowe

Zaskoczona wynikami najnowszych badań zdecydowanie nie jest dr Rebecca Andrew – starsza wykładowczymi historii na Uniwersytecie w Chester. – Blisko 100 lat temu czołowy brytyjski pisarz i podróżnik HV Morton opisał swoją wizytę w [Chester] w swoim niezwykle popularnym dzienniku 'W poszukiwaniu Anglii’. Opisał w nim wyjątkowość miasta i jego budynków. 'Nie ma nic podobnego w żadnym angielskim mieście – the Chester Rows’ – pisał. Mortona zafascynowały budowle, ich historia i to, jakie szczęście mieli ludzie, że mieszkali w takim miejscu. Chester jest tak bogaty w piękne, starożytne budynki – zauważył, że 'nikt nie uważał za dziwne’ picia kawy w średniowiecznej krypcie – przytacza słowa Mortona Rebecca Andrew.

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Przeczytaj także