To miasto w UK uznane zostało za „najładniejsze na świecie”. Jakim „cudem” pokonało konkurencję?

Czy ktokolwiek mógłby przypuszczać, że Chester – miasto położone w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, może zostać uznane za najpiękniejsze miasto na świecie? Oczywiście nie sposób jest nie docenić uroku tej liczącej 120 000 mieszkańców miejscowości w Anglii północno-zachodniej. Ale jak to się stało, że Chester wypadło lepiej w rankingu niż tacy giganci jak Wenecja czy Wiedeń?

Chester najpiękniejszym miastem na świecie

Chester to starożytne miasto założone przez Rzymian około 2000 lat temu, o czym odwiedzającym przypominają dziś przede wszystkim ruiny rzymskiego amfiteatru. Poza tym miasto szczyci się katedrą i zamkiem z czasów średniowiecza, doskonale zachowanymi murami obronnymi oraz kamiennym mostem i progami wodnymi na rzece Dee. Tutaj wreszcie znajduje się też najstarszy tor wyścigowy w kraju.

Jak to się jednak stało, że w najnowszym badaniu Chester uznano za „najpiękniejsze miasto na świecie”? Otóż kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest układ urbanistyczny miasta. To właśnie tutaj, w północno-zachodniej Anglii, rozlokowanie ulic i budynków w największym stopniu spełnia założenia tzw. złotej proporcji. Budynki mieszkalne i budynki o innym przeznaczeniu, a także charakterystyczne punkty orientacyjne odzwierciedlają tu „naturalną doskonałość estetyczną”. W badaniu opartym na danych przedstawianych przez Google Street View Chester spełniało założenia złotej proporcji w aż 83,7 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Wenecja z 83,3 proc. A na trzecim miejscu uplasował się Londyn z 82 proc.

Chester jest absolutnie wyjątkowe

Zaskoczona wynikami najnowszych badań zdecydowanie nie jest dr Rebecca Andrew – starsza wykładowczymi historii na Uniwersytecie w Chester. – Blisko 100 lat temu czołowy brytyjski pisarz i podróżnik HV Morton opisał swoją wizytę w [Chester] w swoim niezwykle popularnym dzienniku 'W poszukiwaniu Anglii’. Opisał w nim wyjątkowość miasta i jego budynków. 'Nie ma nic podobnego w żadnym angielskim mieście – the Chester Rows’ – pisał. Mortona zafascynowały budowle, ich historia i to, jakie szczęście mieli ludzie, że mieszkali w takim miejscu. Chester jest tak bogaty w piękne, starożytne budynki – zauważył, że 'nikt nie uważał za dziwne’ picia kawy w średniowiecznej krypcie – przytacza słowa Mortona Rebecca Andrew.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zniszczony przez wybuch polski sklep w Culemborgu został ponownie otwarty

Polska imigrantka mieszkająca w Holandii „wróciła ze zdwojoną energią”...

Emerytura Auto-enrolment w Irlandii. Ważne informacje dla pracowników

Szykują się znaczący zmiany dla osób pracujących w Irlandii. W ramach systemu emerytalnego obowiązującego na "Zielonej Wyspie" wprowadzony zostanie mechanizm Auto-enrolment (AE), a więc automatycznego zapisu do pozapaństwowych funduszy emerytalnych. Co oznacza to dla Polaków żyjących w Irlandii?

Pierwsze kliniki dla pacjentów z long COVID otwarte w Holandii. Kto skorzysta?

1 listopada w Holandii otwarto pierwsze specjalistyczne kliniki dla pacjentów cierpiących na long COVID. Kto z nich skorzysta?

Daily Mail zszokowany polskimi politykami, którzy skandują „Donald Trump, Donald Trump” w sejmie

Portal publikuje film z zaskakującym momentem, w którym polscy politycy skandowali „Donald Trump, Donald Trump”.

WAŻNE: Dyżur konsularny na Wyspie Jersey został zaplanowany na 28-29 listopada 2024

Jak informuje oficjalny serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniach 28-29 listopada 2024 roku (są to czwartek i piątek) odbędzie się dyżur paszportowy na Wyspie Jersey. Przypominamy, iż na spotkania w ramach dyżuru obowiązuje rejestracja online, za pośrednictwem systemu e-Konsulat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Sadiq Khan musi podnieść ceny biletów na metro i kolej. To w ramach ugody z rządem wartej miliony

Już nie da się uniknąć podwyżek cen biletów na metro i kolej w Londynie. TfL zostanie dofinansowane tylko wówczas, gdy tak się stanie

Kontrole graniczne po Brexicie wpływają na asortyment w sklepach w UK

Importerzy owoców, warzyw, roślin, nasion i cebulek skarżą się na kontrole wprowadzone na granicy w związku z Brexitem. Dlaczego?

Kultura pracy w firmach w Polsce jest dramatyczna? Kobieta ma dość po kilku miesiącach

Czy pracując w Polsce ludzie są bardziej zmęczeni i zestresowani niż w UK? Polka skarży się na ciągłą presję i rywalizację

Laburzyści zdradzili małe rodzinne firmy?

Już od 2026 r. gospodarstwa rolne i małe firmy będą w chwili przekazywania obciążane 20-proc. podatkiem. Co to dla nich oznacza?

Kto zapłaci za podwyżki podatków? Jak na tym wyjdą pracownicy?

Zgodnie z nowym budżetem przedstawionym przez Partię Pracy we środę, ponad połowę z podwyżki podatków pokryją przedsiębiorstwa.

Możemy być naprawdę dumni z fantastycznej i bogatej historii Polski – rozmowa z George`m Byczynskim

George Byczynski odpowiadając na nasze pytania, opowiada więcej nie tylko o samej nagrodzie, ale również o polskiej historii, relacjach brytyjsko-polskich i działaniach w ramach British Poles.