UK poważnie nieprzygotowane na zakłócenia w systemie kontroli lotów

Światło dzienne ujrzał raport dotyczący awarii systemu kontroli ruchu lotniczego, do której doszło w sierpniu zeszłego roku. W wyniku awarii uziemionych zostało nawet 750 000 pasażerów. A straty linii lotniczych sięgnęły ok. 100 milionów funtów.

Usterka techniczna w systemie kontroli lotów wywołała chaos

Wszyscy chyba pamiętamy, jak ogromny chaos zapanował z końcem sierpnia na brytyjskich i zagranicznych lotniskach, gdy agencja kontroli lotów National Air Traffic Services zgłosiła problem techniczny. Na skutek tejże awarii 28 sierpnia zeszłego roku odwołano 232 loty z i 271 lotów do Wielkiej Brytanii, czyli odpowiednio 8 proc. i 9 proc. wszystkich lotów z i do UK. Jeszcze gorzej było 29 sierpnia, gdy odwołano 790 lotów z UK i 785 do UK (około 27 proc. wszystkich podróży). Problem techniczny, który, jak poinformowała NATS, dotyczył działania automatycznego systemu wprowadzania planu lotów (informacje w wyniku usterki trzeba było wprowadzić do systemu ręcznie), uziemił ok. 750 000 pasażerów, z czego niektórych nawet na kilka dni. Straty linii lotniczych z tego tytułu oszacowano natomiast na ok. 100 mln funtów.

Niedługo po wystąpieniu tej niespotykanej pod względem skali awarii, the Civil Aviation Authority (CAA) wszczęła szeroko zakrojone, wewnętrzne śledztwo. Zespół dowodzony przez doświadczonego Jeffa Halliwella przygotował właśnie wstępny raport dotyczący całego zdarzenia. Raport, w którym wskazano, że Brytyjczycy nie byli odpowiednio przygotowani na wystąpienie zakłóceń w systemie kontroli ruchu lotniczego.

Agencja kontroli lotów nie była wystarczająco przygotowana na wystąpienie usterki

Ze wstępnego raportu opublikowanego przez CAA wynika, że brytyjska agencja kontroli lotów National Air Traffic Services nie była wystarczająco przygotowana na wystąpienie poważnego problemu technicznego. Co nieco zaskakujące, przed wystąpieniem usterki nie były prowadzone „żadne, obejmujące różne podmioty ćwiczenia w zakresie zarządzania incydentem tego rodzaju i o takiej skali”. A przecież ćwiczenia takie to najlepszy sposób na przetestowanie sytuacji wyjątkowych i sposobów zarządzania w razie ich wystąpienia. To także standard w innych sektorach gospodarki.

„Panel zaleci CAA dokonanie i pokierowanie takim przeglądem odnośnie planowania obejmującego wiele agencji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pewne relacje między zainteresowanymi stronami sektora lotnictwa wydają się być sprzeczne. Nie jest to korzystne dla pasażerów. Szczególnie w sytuacji kryzysowej, jakim był ten incydent” – czytamy w raporcie. A dalej także: „Jest oczywiste, że istnieją znaczne braki w zakresie wstępnego planowania i koordynacji poważnych wydarzeń i incydentów, których celem jest łagodzenie skutków takich poważnych incydentów i zarządzanie nimi”.

Często podróżujesz samolotami? Znasz swojego prawa i wiesz co zrobić, gdy wystąpi problem z Twoim lotem? Kliknij TUTAJ i przeczytaj, jakie prawa dla pasażerów obowiązują w Wielkiej Brytanii.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK na grzybobraniu. Czy Brytyjczycy podzielają tę pasję?

Sezon na grzybobranie nadal trwa w UK. Jest to...

Atak na sieroty z Ukrainy w Edynburgu – trwa dochodzenie

W ataku, do którego doszło na Niddrie Mains Road w Edynburgu uczestniczyło ośmiu napastników – wszyscy byli ubrani na czarno.

Miejsca w UK gdzie ryzyko okradzenia przez kieszonkowców jest największe

Niestety, kradzieże kieszonkowe w Anglii i Walii, a przede wszystkim w brytyjskiej stolicy to prawdziwa plaga. Wciąż, bo sytuacja w tej kwestii nie zmienia się od nie lat, ale dekad. W odwiedzanym przez setki tysięcy turystów Londynie łatwo się stać ofiarą kieszonkowców.

Ile dzieci mieszkających w Polsce otrzymuje irlandzkie Child Benefit?

Irlandzkie Child Benefit zasila budżety gospodarstw domowych w Polsce i innych krajach Europy. Na „Zielonej Wyspie” zanotowano gwałtowny wzrost ilości zasiłków na dzieci wypłacanych przez państwo irlandzkie na dzieci, które mieszkają w innych państwach europejskich.

Bank Anglii obniża stopy procentowe. Już po raz drugi w tym roku

Zgodnie z decyzją Banku Anglii stopy procentowe zostaną obniżone o 0,25 punktu do 4,75 proc. Jest to już druga obniżka w tym roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Sadiq Khan musi podnieść ceny biletów na metro i kolej. To w ramach ugody z rządem wartej miliony

Już nie da się uniknąć podwyżek cen biletów na metro i kolej w Londynie. TfL zostanie dofinansowane tylko wówczas, gdy tak się stanie

Kontrole graniczne po Brexicie wpływają na asortyment w sklepach w UK

Importerzy owoców, warzyw, roślin, nasion i cebulek skarżą się na kontrole wprowadzone na granicy w związku z Brexitem. Dlaczego?

Kultura pracy w firmach w Polsce jest dramatyczna? Kobieta ma dość po kilku miesiącach

Czy pracując w Polsce ludzie są bardziej zmęczeni i zestresowani niż w UK? Polka skarży się na ciągłą presję i rywalizację

Laburzyści zdradzili małe rodzinne firmy?

Już od 2026 r. gospodarstwa rolne i małe firmy będą w chwili przekazywania obciążane 20-proc. podatkiem. Co to dla nich oznacza?

Kto zapłaci za podwyżki podatków? Jak na tym wyjdą pracownicy?

Zgodnie z nowym budżetem przedstawionym przez Partię Pracy we środę, ponad połowę z podwyżki podatków pokryją przedsiębiorstwa.

Możemy być naprawdę dumni z fantastycznej i bogatej historii Polski – rozmowa z George`m Byczynskim

George Byczynski odpowiadając na nasze pytania, opowiada więcej nie tylko o samej nagrodzie, ale również o polskiej historii, relacjach brytyjsko-polskich i działaniach w ramach British Poles.