Według danych z rankingu CIA dotyczących spożycia alkoholu w 189 krajach Wielka Brytania znalazła się na 24. miejscu na liście. Biorąc pod uwagę Europę, prym w niechlubnym rankingu wiodą kraje Europy Wschodniej.
Jak wynika z danych zebranych przez Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) w 2019 roku, która przeanalizowała wypijane średnio na osobę w 189 krajach litry czystego alkoholu, na Wyspach Cooka (zbiorze wysp na południowym Pacyfiku), zdecydowanie pije się najwięcej. Przeciętna osoba spożywa tam rocznie około 13 litrów czystego alkoholu, czyli ponad 100 kieliszków wina.
Picie alkoholu w Wielkiej Brytanii
W rankingu 189 krajów Wielka Brytania uplasowała się dość wysoko pod względem wypijanego alkoholu i zajęła 24. miejsce. Z kolei Stany Zjednoczone znalazły się na miejscu 35. Dane zostały zebrane w ramach World Factbook CIA, referencyjnej bazy danych, która zawiera szczegółowe informacje demograficzne z 266 krajów.
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development – OECD) z 2021 roku, Brytyjczycy spożywają średnio około 4,4 litra piwa lub 2,3 butelki wina tygodniowo.
Mają też tendencję do upijania się częściej niż większość innych narodów, przy czym 51 procent całego alkoholu spożywanego w kraju jest wypijanych przez osoby pijące dużo – definiowane jest to przez OECD jako wypijanie dwóch kufli piwa dla mężczyzn lub jednego kufla piwa dla kobiet dziennie.
Gdzie pije się najwięcej?
W niechlubnym rankingu znacznie wyżej od Wielkiej Brytanii znalazły się kraje Europy Wschodniej, aż trzy z nich trafiły do pierwszej piątki. Najwyższy wskaźnik alkoholizmu jest na Łotwie i Litwie – tam więcej niż jeden na dziesięciu mężczyzn jest uzależnionych od alkoholu. Z kolei Austria, gdzie osobom poniżej 16. roku życia alkoholu się nie sprzedaje, zamknęła pierwszą piątkę w rankingu.
Jak już wspomnieliśmy – na liście krajów, w których pije się najwięcej, na miejscu pierwszym znalazły się Wyspy Cooka, następne, drugie miejsce zajęła Łotwa, trzecie – Czechy, czwarte – Litwa.
Na miejscu szóstym uplasowała się Antigua i Barbuda (państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej). Miejsce siódme zajęła Estonia, za nią Bułgaria, później Słowenia, następnie Luksemburg, a miejsce dwunaste Andora.
Na miejscu 13. znalazła się Polska ze wskaźnikiem 10,96 (litrów alkoholu wypijanych na osobę rocznie). Za Polską – na miejscu 14. uplasowała się Rumunia, za nią Irlandia, później Węgry, Hiszpania i na 18. miejscu Białoruś. Na miejscu 19. Niemcy i na 20. Portugalia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 2,3 miliarda ludzi na całym świecie uważa się za „aktualnie pijących”, co oznacza, że regularnie piją alkohol. Stanowi to prawie 30 procent światowej populacji. Ponadto dane pokazują, że spożywanie alkoholu jest zdecydowanie częstsze wśród mężczyzn, w porównaniu z kobietami jest to stosunek 57 proc. do 37 proc. Według WHO Europa ma najwyższe spożycie alkoholu na mieszkańca spośród wszystkich kontynentów na świecie.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?