Wielu pracowników poświęciłoby zarobki za 4-dniowy tydzień pracy

Z najnowszego raportu wynika, że trzy czwarte pracowników poświęciłoby zarobki za 4-dniowy tydzień pracy. Coraz więcej osób bardziej ceni równowagę między życiem zawodowym i prywatnym od pieniędzy.

Coraz bardziej zmienia się nasze podejście do zarobków i do życia zawodowego, a także prywatnego. Okazuje się, że wielu z nas zrezygnowałoby nawet z wyższego wynagrodzenia, aby mieć więcej czasu wolnego.

Krótsze godziny pracy liczą się bardziej od pieniędzy

Jak wynika z najnowszych badań Owl Labs – prawie trzy czwarte (73 proc.) pracowników byłoby skłonnych poświęcić część swojego wynagrodzenia, aby pracować tylko cztery dni w tygodniu. W roku 2023 mniej, bo 63 proc. badanych przyznało, że byłoby w stanie poświęcić swoje zarobki.

Ankietę przeprowadzono wśród 2000 pełnoetatowych pracowników w Wielkiej Brytanii. Wykazała ona także, że podobny odsetek badanych (76 proc.) zdecydowałby się na obniżkę wynagrodzenia, aby mieć elastyczne godziny pracy.

Z kolei 74 proc. przyznało, że woli pracę hybrydową od pracy w pełnym wymiarze godzin w biurze lub całkowitej pracy zdalnej.

Prawie połowa, bo 47 proc. ankietowanych pracowników stwierdziła, że, gdyby zostali zmuszeni do powrotu do biura, szukaliby nowej pracy zapewniającej większą elastyczność w zakresie miejsca i czasu pracy.

Nie ma zatem wątpliwości, że wielu pracowników jest w stanie poświęcić wynagrodzenie na rzecz lepszej jakości życia. Specjaliści twierdzą, że teraz, gdy mamy do czynienia z tak dużą zmianą w myśleniu pracowników, pracodawcy, którzy zignorują te potrzeby, utracą utalentowane jednostki. A te pójdą do bardziej elastycznej konkurencji.

4-dniowy tydzień pracy już nadszedł?

Jak powiedziała People Management, Liz Sebag-Montefiore, dyrektor i współzałożycielka 10Eighty:

– Wiemy, że przeciętny pracownik traci od dwóch do trzech godzin dziennie z powodu bezużytecznych spotkań, niewłaściwego wdrożenia technologii i po prostu ogólnego rozpraszania uwagi. 4-dniowy tydzień właściwie już nadszedł – po prostu tego nie widzimy, ponieważ jest to ukryte pod wieloma sztuczkami i polityką biurową.

Podkreśliła także, że ​​pracodawcy mogą skracać czas pracy na różne sposoby. Począwszy od udzielenia jednego dnia wolnego w tygodniu, a skończywszy na skróceniu całkowitej liczby dni pracy w roku do średnio 32 godzin tygodniowo.

Ogółem większość pracowników (51 procent) ankietowanych przez Owl Labs pracowała w hybrydowym trybie pracy, co oznacza wzrost z 46 proc. w 2023 roku. Przy czym jeden na czterech (26 proc.) pracowników twierdzi, że ich firmy zmieniły swoje zasady w ciągu ostatniego roku.

Badanie wykazało również, że najpopularniejszą liczbą dni w biurze są trzy dni. 35 proc. pracowników zgadza się z tym. A zaledwie 11 proc. twierdzi, że wolałoby pracować w pełnym wymiarze godzin.

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie