Wysokość czynszu w UK – ceny za wynajem zarówno w Londynie, jak i w innych częściach kraju nadal rosną

Ile płaci się za czynsz w Wielkiej Brytanii i w Londynie? Drogo, coraz drożej. Najnowsze dane Rightmove nie pozostawiają żadnych złudzeń w tej kwestii. Wysokość opłaty za wynajem sięgnęła rekordowych poziomów.

Jak podaje portal Rightmove powołując się na własne dane średnia wysokość miesięcznego czynszu w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 1190 funtów. Z kolei za czynsz w Londynie, który jest tradycyjnie droższy, zapłacimy aż 2500 funtów. Dane te dotyczą pierwszego kwartału 2023 roku. Czynsz poza brytyjską stolicą wzrósł do rekordowego poziomu, podobnie jak i samym Londynie. Według danych Rightmove za wynajem mieszania nie płaciło się więcej, jak w chwili obecnej. „Rent” poza stolicą rósł przez 13 kolejnych kwartałów od końca 2019, ale jego tempo zwolniło dopiero w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy

- Advertisement -

Z kolei w samym Londynie tempo wzrostu wysokości czynszów zwolniło o 0,9% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. W tym przypadku mamy do czynienia z najmniejszym wzrostem kosztów wynikających z opłacania czynszu od dwóch lat.

Wysokość czynszu w UK — ile wynosi obecnie?

Jak wynik z analiz Rightmove podaż nieruchomości do wynajęcia wchodzących na rynek nadal pozostaje „ograniczona”, ale w branży zaczęły pojawiać się oznaki poprawy w tym roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że ogólna liczba dostępnych nieruchomości jest o 6% wyższa niż niemal rekordowo niskie poziomy odnotowane w pierwszym kwartale 2022 roku. Wciąż, liczba lokali na wynajem na rynku pozostaje o 46% niższa niż w przed pandemicznym 2019 roku.

Nierównowaga między podażą a popytem spowodowała, że w znaczącym stopniu zaostrzyła się konkurencja między najemcami. W efekcie ceny poszły (i nadal idą!) w górę, a liczba zapytań o daną nieruchomość była o 173% wyższa w pierwszym kwartale niż w tym samym okresie w 2019. Niemniej, trzeba zaznaczyć, że obecnie spadła o 2% w porównaniu z analogicznym okresie w ubiegłym roku. Popyt był o 4% wyższy w pierwszych trzech miesiącach tego roku niż rok wcześniej i o 48% wyższy niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

Jak wygląda rynek nieruchomości pod wynajem w I kwartale 2023?

„Widzieliśmy w tym roku pewne wczesne oznaki poprawy w zakresie ograniczonych poziomów podaży, chociaż obecnie na horyzoncie nie widać znaczącego napływu nowych nieruchomości do wynajęcia. To niedopasowanie będzie kontynuowane przez jakiś czas” – komentował Tim Bannister z Rightmove, jak cytujemy jego słowa za „Guardianem".

„Wielu agentów musi zarządzać bardzo dużą liczbą zapytań najemców dotyczących każdej nieruchomości. Nieruchomości w popularnych obszarach w przystępnym przedziale czynszu wywoławczego w tej okolicy prawdopodobnie zostaną wynajęte niemal natychmiast, a średnio domy znajdują najemcę znacznie szybciej niż w tym czasie w 2019 roku".

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Chcesz płacić mniejszy Council Tax? Zaopiekuj się swoim przydomowym ogródkiem

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie