Zamachowiec z Nowej Zelandii umieścił na broni nazwisko polskiego hetmana – dowódcy w bitwie pod Wiedniem w 1683 r.

Fot. YouTube

Jeden z zamachowców, którzy dokonali masakry w meczetach w nowozelandzkim mieście Christchurch, miał wypisane na magazynku nazwisko polskiego hetmana, Feliksa Kazimierza Potockiego, jednego z dowódców w Bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Poza hetmanem na broni prawicowego ekstremisty znalazł się także Zygmunt Luksemburski – ostatni cesarz z dynastii luksemburskiej oraz prawnuk polskiego króla Kazimierza III Wielkiego, który na przełomie XIV i XV w. wzywał do zjednoczenia świata chrześcijańskiego dla przeciwstawienia się naporowi potęgi muzułmańskiej. 

W zamachu dokonanym przez kilku prawicowych ekstremistów w Christchurch zginęło 49 osób, a blisko 50 zostało rannych (w tym 20 ciężko). Wśród zamachowców znajdował się 28-letni Australijczyk, który w meczecie Masdżid Al-Nur zabił prawdopodobnie 41 osób i który transmitował masakrę na żywo w internecie. 

"Usunęlibyśmy muzułmanów z tego kraju" – haniebne zachowanie Polaków, którzy pobili trzy osoby w Staffordshire

Na broni, z której zamachowiec strzelał do muzułmanów zgromadzonych na tradycyjnej, piątkowej modlitwie, znajdowały się nazwiska postaci historycznych, które kilka wieków temu walczyły z muzułmanami (przede wszystkim Turkami) w Europie i nazwy wydarzeń historycznych, które miały miejsce nie tylko w Europie, ale też na Bliskim Wschodzie. 

Muzułmanie w Wielkiej Brytanii coraz bardziej obawiają się prawicowych ekstremistów

Poza polskim hetmanem Feliksem Kazimierzem Potockim oraz cesarzem niemieckim Zygmuntem Luksemburskim, na broni zamachowca znalazła się także data bitwy pod Wiedniem (12 września 1683), napis „Lepanto 1571” – nawiązujący do bitwy morskiej pod Lepanto, w której wojska chrześcijańskiej Świętej Ligi pokonały flotę Imperium Osmańskiego, a także napis „Acre 1189”, nawiązujący do oblężenia Akki w trakcie wypraw krzyżowych, zakończonego sukcesem krzyżowców. 

 

Teksty tygodnia

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie