Zginął Krzysztof Białecki. Założyciel polskiego klubu nurkowego w Anglii

Krzysztof Białecki, który był założycielem największego polskiego klubu nurkowego w Anglii, zginął u wybrzeży Malty. W tragicznym wypadku śmierć poniosło dwóch Polaków mieszkających na stałe na Wyspach.

Dwóch polskich doświadczonych nurków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii zginęło 6 lipca w tragicznym wypadku w trakcie nurkowania. Obaj w ramach szkolenia eksplorowali wrak statku z czasów I wojny światowej, „Le Polynesien”, który znajduje się u wybrzeży Żonqor w Marsascala.

- Advertisement -

Problemy pod wodą

Na głębokości 60 metrów jeden z nurków napotkał problemy najprawdopodobniej związane z silnymi prądami. Wtedy z pomocą pospieszył mu 48-letni Krzysztof Białecki, założyciel największego polskiego klubu nurkowego na Wyspach.

Obaj doświadczeni nurkowie zdecydowali się na wynurzenie z całkowitym pominięciem przystanków dekompresyjnych. Według doniesień o wypadku powiadomiono Maltańskie Siły Zbrojne (AFM) około godziny 10.30 i to one przetransportowały dwóch nurków łodzią ratunkową na brzeg. Następnie trafili do szpitala.

Jeden z nich zmarł tuż po przewiezieniu do szpitala, a drugi parę godzin później. Nie pomogło umieszczenie go w komorze dekompresyjnej.

Nadal jeszcze niewiele wiadomo na temat szczegółów tragicznego wypadku, a specjalne służby prowadzą dochodzenie w sprawie.

Kim był Krzysztof Białecki?

48-letni Krzysztof Białecki cieszył się dużym uznaniem wśród społeczności nurków. Między innymi za zaangażowanie w założenie i rozwój polskiego klubu nurkowego i popularyzację tego sportu wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Białecki był także mentorem dla tych, którzy dopiero odkrywali tajniki nurkowania.

Co wiemy o eksplorowanym przez Polaków wraku Le Polynesien?

Eksplorowany przez polskich nurków w ramach szkolenia wrak Le Polynesien ma długość 152,5 metrów. Ten trójmasztowy żaglowo-parowy statek pasażerski o stalowym kadłubie zwodowano we Francji w roku 1890.

Początkowo kursował on między Francją a Australią, a następnie zarekwirowała go francuska marynarka wojenna w pierwszych dniach I wojny światowej. Do czasu zatopienia go niemiecką torpedą wystrzeloną z okrętu podwodnego w sierpniu 1918 roku służył jako uzbrojony transportowiec.

W czasie zatopienia Le Polynesien zginęło jedenastu członków załogi i sześciu pasażerów. Sam wrak leży teraz na dnie morskim u wybrzeży Malty na maksymalnej głębokości 65 metrów. Ze względu na odsłonięte ułożenie podatny jest na działanie silnych prądów.

Śmierć dwóch polskich nurków jest już kolejnym tragicznym wypadkiem u wybrzeży Malty w tym roku. Niedawno zginął 45-letni Holender, który także nurkował w pobliżu wraku, wraz z 17 innymi nurkami na wzburzonym morzu.

Teksty tygodnia

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Przeczytaj także