9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o składaniu wniosku o status osoby osiedlonej „settled status”

21 czerwca Home Office ujawniło szczegóły dotyczące składania wniosków o status osoby osiedlonej (settled status), które są wymagane od imigrantów z UE zamierzających pozostać na Wyspach po Brexicie.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami na temat procesu aplikacji imigrantów z UE ubiegających się o tzw. settled status (status osoby osiedlonej) na Wyspach po Brexicie, 3.3 miliony obywateli unii mieszkających w Wielkiej Brytanii mogło wreszcie poznać szczegóły dotyczące nałożonych na nich wymogów, po których spełnieniu będą mogli liczyć na zachowanie swoich obecnych praw.

- Advertisement -

 

 

Oto najważniejsze informacje przedstawione przez Home Office 21 czerwca w sprawie imigrantów z UE mieszkających na Wyspach:

 

1. Opłaty aplikacyjne: Brytyjski rząd zamierza pobierać od obywateli unii 65 funtów za złożenie wniosku o status osoby osiedlonej („settled status”) i 32.50 funta za wniosek złożony przez dziecko poniżej 16. roku życia.

 

2. Settled status: Każdy obywatel UE, który mieszka w Wielkiej Brytanii od minimum pięciu lat będzie mógł aplikować o tzw. settled status (czyli status osoby osiedlonej), który zapewnia mu prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, ale nie jest równoznaczny z brytyjskim obywatelstwem.

 

Wszystko, co muszą wiedzieć imigranci z UE o aplikacji o status osoby osiedlonej (settled status) po Brexicie

 

3. Pre-settled status: Każdemu obywatelowi UE, który przyjedzie do Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku – lub temu, który jest rezydentem w UK krócej niż pięć lat – zostanie przyznany „pre-settled status” i otrzyma w ten sposób prawo do pozostania na Wyspach pięć lat, po których będzie mógł aplikować o „settled status”, czyli status osoby osiedlonej.

 

4. Utrata prawa do uzyskania settled status: Obywatele UE stracą prawo do ubiegania się o tzw. settled status (status osoby osiedlonej), jeśli w Wielkiej Brytanii będą nieobecni przez okres dłuższy niż pięć lat.

 

5. Dowód rezydencji: Home Office sprawdzi zatrudnienie oraz historię pobierania zasiłków jako dowód rezydentury. Ministerstwo wyjaśniło, że oznacza to, iż w przypadku wielu osób „dowód” ten będzie „automatyczny”.

 

6. Łączenie rodzin: Zgodnie z założeniem członkowie bliskiej rodziny osoby, która będzie posiadała settled status (status osoby osiedlonej), będą mogły do niej dołączyć w Wielkiej Brytanii w przyszłości. Będą się wtedy kwalifikować do statusu osoby osiedlonej po pięciu latach.

 

WAŻNE: Imigranci z UE będą musieli zapłacić 65 funtów za „settled status” i zachowanie swoich praw

 

7. Niezamężni partnerzy też mogą aplikować: Do bliskich członków rodzin zalicza się – małżonków, partnerów związku cywilnego, dzieci pozostające na utrzymaniu rodziców, wnuków, rodziców oraz dziadków. Ponadto do bliskiej rodziny zalicza się także „długotrwałych partnerów” – partnera lub partnerkę, którzy są w związku dłużej niż dwa lata.

 

8. Termin składania wniosków: Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że system umożliwiający składanie wniosków o settled status zostanie „w pełni uruchomiony” 30 marca 2019 roku, jednak już pod koniec tego roku ma ruszyć program testowy. Z kolei ostateczna data składania aplikacji upłynie z ostatnim dniem czerwca 2021 roku. Jeśli ktoś nie złoży wniosku w wyznaczonym terminie, musi liczyć się z tym, że jego pobyt w UK może zostać uznany za niezgodny z prawem.

 

9. Z czego będzie się składał wniosek: Aplikacja o settled status będzie trzystopniowa (będzie ona także dostępna w języku polskim). Osoby składające wniosek będą musiały potwierdzić swoją tożsamość, pobyt na Wyspach oraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

 

 

 

Minister ds. imigracji, Caroline Nokes powiedziała, że „obywatele unii mają duży wkład w brytyjską gospodarkę oraz społeczeństwo". "Są to nasi przyjaciele, rodzina, koledzy i chcemy, aby zostali. Jest to ważny krok, ułatwiający obywatelom UE uzyskanie statusu, który potrzebują, aby nadal tutaj pracować i żyć” – stwierdziła minister. Według niej Home Office stoi przed olbrzymim wyzwaniem, jednak mnóstwo potencjalnych problemów nadal pozostaje do rozwiązania, w tym reputacja, na którą cień rzucił skandal Windrush.

Przedstawiamy pierwszy dokument, który będzie obowiązywał Polaków chcących zostać w UK po Brexicie: "statement of intent"

 

Teksty tygodnia

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie