piątek, 20 września, 2024

Strajk na lotnisku Heathrow odwołany — wypracowano porozumienie z pracownikami kontroli bezpieczeństwa

Pracownicy ochrony londyńskiego lotniska Heathrow odwołali zaplanowany wcześniej strajk, który miał trwać przez 31 dni w najbardziej „gorącym” w branży lotniczej okresie wakacyjnym.

Decyzja w tej sprawie została podjęta w dniu wczorajszym, w piątek 23 czerwca 2023 roku. Według pierwotnych założeń do akcji protestacyjnej miało przystąpić około 2000 pracowników kontroli bezpieczeństwa pracujących przy 3 i 5 terminalu na Heathrow. Ich strajk miał trwać 31 dni, ale być rozłożonym na pojedyncze dni, głównie w weekendy, w czerwcu, lipcu i sierpniu. Początkowo wycofano się z odejścia od pracy 24 i 25 czerwca, a następnie pracownicy zrzeszeni w związku Unite zdecydowali się na całkowite odstąpienie od strajku. Zgodzono się na przyjęcie podwyżki płac od 15,5% do 17,5%. Dodajmy, że na mocy porozumienia poprawiono również jakość świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego oraz inne kwestie związane z zatrudnieniem na Heathrow.

Udało się wypracować porozumienie

„Z przyjemnością potwierdzamy, że członkowie Unite głosowali za przyjęciem dwuletniej umowy płacowej powyżej inflacji, kończącej obecny spór i zezwalającej na odwołanie planowanych strajków. Możemy teraz razem iść naprzód i skupić się na zapewnieniu naszym pasażerom doskonałego lata” — czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez stołeczne lotnisko.

Sekretarz generalna Unite, Sharon Graham, powiedziała, że było to „ciężko wywalczone zwycięstwo”. — Solidarność i oddanie przedstawicieli i członków Unite miało fundamentalne znaczenie dla zapewnienia powrotu HAL [lotniska Heathrow] do stołu negocjacyjnego z ulepszoną ofertą — dodaje regionalny oficer koordynujący Unite, Wayne King.

Było to „ciężko wywalczone zwycięstwo”

Przypomnijmy, pracownicy ochrony Heathrow strajkowali już w tym roku, choć protest obejmował tylko jeden terminal i miał miejsce w kwietniu, w czasie świąt wielkanocnych. Wówczas, w czasie 10 dni akcji protestacyjnej doszło jedynie do „minimalnych” zakłóceń, jak przekazują władze lotniska.

W roku 2022 mieliśmy do czynienia z szybszym, niż oczekiwano odbiciem w ruchu lotniczym w szczycie sezonu. W połączeniu z niedoborami siły roboczej było to przyczyną opóźnień na kilku lotniskach w całej Europie. Również na Heathrow pojawiły się tego typu komplikacje, a z samego lotniska w maju 2023 z jego usług skorzystało 6,7 mln pasażerów.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ten samochód ma kosztować zaledwie 8700 funtów. Wielka Brytania może być jednym z pierwszych krajów, w których się pojawi

Chcesz się napić wody w trakcie prowadzenia samochodu? Możesz za to słono zapłacić

Rodzina wybrała się na wakacje all-inclusive. W pokoju hotelowym przeżyli szok

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?