Żołnierze z Polski, UK i USA biorą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych

Fot: Getty Images

We wschodniej części naszego kraju trwają wspólne ćwiczenia żołnierzy amerykańskich, polskich i brytyjskich pod szyldem "Niedźwiedź – 22". Rozpoczęły się one w dniu wczorajszym, a potrwają do piątku, 23 września 2022 roku.

- Advertisement -

Celem ćwiczeń, które mają obecnie miejsce na poligonie w Nowej Dębi (województwo podkarpackie) jest uzyskanie NATO-wskiej certyfikacji CREVAL przez dowództwa 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie i 18 Pułku Logistycznego w Łomży, jak podkreślił  rzecznik 18 DZ mjr Przemysław Lipczyński. Zaznaczmy w tym miejscu, iż certyfikat CREVAL oznacza zdolność do działania według sojuszniczych standardów gotowości bojowej i można go porównać do zdania "egzaminu dojrzałości", a więc ćwiczenia "Niedźwiedź – 22" to taka żołnierska matura. W ćwiczeniach bierze udział kilka tysięcy polskich żołnierzy wraz z żołnierzami ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak zaznaczył major Lipczyński "jeden z epizodów ćwiczenia przewiduje wspólne prowadzenie ognia przez pododdziały pancerne z: Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych".

Polscy żołnierze ramię w ramię z Brytyjczykami i Amerykanami

"Wspólnie ogień na ćwiczeniach będą prowadzić polskie czołgi Leopard, amerykańskie Abramsy i brytyjskie Challengery. Chodzi o wzmocnienie interoperacyjności i współpracy sojuszniczej. Jest to jeden z ciekawszych elementów ćwiczenia" – komentował Lipczyńsk, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Dodajmy, iż w ćwiczeniach "Niedźwiedź – 22" wezmą udział wszystkie oddziały wchodzące w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, a UK i USA będą reprezentować  czołgiści i żołnierze wojsk powietrznodesantowych.

Celem ćwiczeń jest uzyskanie certyfikacji CREVAL

18 DZ powstała w 2018 roku, na jej czele stał najpierw gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, a obecnie gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik (od sierpnia 2022 roku). Dywizja przyjęła imię gen. broni Tadeusza Buka, a doroczne święto dywizji ustanowiono na dzień 5 września. Siedziba dowództwa mieści się w Siedlcach.

 

Teksty tygodnia

Pracownicy czekają na wyższe zarobki. Wielu jest gotowych zmienić pracę za symboliczną podwyżkę

Aż 60 proc. pracowników w Irlandii spodziewa się, że...

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Opłata za nieodwołaną wizytę u lekarza – 100 Euro!

Choć nie ma jednolitej podstawy prawnej, coraz więcej placówek wprowadza opłatę za wizytę, na której pacjent się nie pojawił. Standardowo jest to 100 Euro.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Przeczytaj także