Kolejny lockdown w UK jest „mało prawdopodobny” – zapewnia epidemiolog, który stał za wprowadzeniem pierwszych restrykcji

Zdaniem profesora Neila Fergusona wprowadzenie kolejnego lockdownu w Wielkiej Brytanii jest mało prawdopodobne. Brytyjski epidemiolog w rozmowie z BBC zaznaczył, że kraj znajduje się na "stabilnym kursie" wychodzenia z pandemii.

CZYTAJ TEŻ: Tylko JEDEN śmiertelny przypadek zakażenia Covid-19 w przeciągu ostatnich 24 godzin w UK

- Advertisement -

Jak zapewnia architekt pierwszego lockdownu, wprowadzenie kolejnego krajowego "zamknięcia" jest "mało prawdopodobne

Według rządowych planów łagodzenia restrykcji kolejne poluzowanie ograniczeń będzie miało miejsce w dniu 17 maja 2021 roku w Anglii, Szkocji i Walii, a 24 maja 2021 roku – w Irlandii Północnej. Jeśli nie dojdzie do jakiegoś nieprzewidzianego wydarzenia, to wszystko pójdzie zgodnie z założoną przez gabinet Borisa Johnsona "mapą drogową" wychodzenia z lockdownu.

Koronawirus w UK w odwrocie? Wszystko na to wskazuje. Jak podkreśla profesor Neil Ferguson w rozmowie z BBC Wielka Brytania znajduje się na "stałym kursie" wychodzenia z pandemii. Jego zdaniem mało prawdopodobne jest wprowadzanie kolejnych lockdownów, ale nie da się tego wykluczyć całkowicie. Może również okazać się konieczne "cofnięcie" niektórych dopiero co zluzowanych restrykcji, ale tylko jeśli okaże się, że któreś z nowych wariantów koronawirusa okażą się odporne na szczepionki.

Profesor Neil Ferguson uważa, że Wielka Brytani znajduje się na "stabilnym kursie" wychodzenia z pandemii

"W najgorszym przypadku, jeśli pojawi się nowy wariant, na który nie będą działać szczepionki, powiedzmy późnym latem lub wczesną jesienią, może zaistnieć potrzeba przywrócenia niektórych środków, przynajmniej tymczasowo, do czasu gdy będziemy mogli zwiększyć naszą odporność" – komentował.

"Czy myślę, że to się może wydarzyć? Nie, nie wiem. Myślę, że teraz znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że wyjdziemy z tej pandemii" – dodawał, jednocześnie zaznaczając, że sytuacja epidemiologiczna w kraju musi być uważnie monitorowania. Zwracał również uwagę, że sytuacja w UK poprawiła się z poziomu "okropnej" do "bardzo dobrej".

Jednak w pewnych okolicznościach konieczne może okazać się przywrócenie niektórych restrykcji

Dodajmy w tym miejscu, że Ferguson to brytyjski biomatematyk, epidemiolog, specjalista w dziedzinie matematycznego modelowania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. To profesor biologii matematycznej w Imperial College London oraz członek Academy of Medical Sciences (UK). To właśnie jego modelowanie przyczyniło się do decyzji rządu UK o wprowadzeniu pierwszego lockdownu. Obecnie jest członkiem eksperckiego zespołu New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group (Nervtag) doradzającego rządowi.

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie