Paszporty szczepień: Wielka Brytania omówi z UE propozycję paszportów covidowych, którą jeszcze w tym miesiącu przedstawi szefowa KE

Jeszcze w tym miesiącu Unia Europejska ma przedstawić propozycję stworzenia zielonych cyfrowych paszportów szczepień. Do sprawy odniosła się także Wielka Brytania, która potwierdziła, że „omówi ją z UE oraz innymi krajami, które mogą wprowadzić podobną politykę”.

Ursula von der Leyen powiedziała, że jeszcze w marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia cyfrowych paszportów szczepień, które miałyby ułatwić podróżowanie w czasie wakacji.

- Advertisement -
 

Paszporty szczepień w UE

Zielone cyfrowe paszporty szczepień miałyby:

– stanowić dowód dla danej osoby potwierdzający to, że została zaszczepiona

– zawierać wynik testu na Covid-19 w przypadku tych osób, które szczepienia jeszcze nie otrzymały

– zawierać informację o powrocie do zdrowia u osób, które przeszły koronawirusa.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen potwierdziła, że propozycje dotyczące paszportów szczepień „będą respektowały ochronę danych osobowych, wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz prywatność”.

Von der Leyen dodała także, że „cyfrowy zielony paszport powinien ułatwić życie Europejczykom”. „Cel jest taki, aby stopniowo pozwolić im na bezpieczne podróżowanie w obrębie UE lub za granicę – w sprawach zawodowych lub turystycznych” – stwierdziła szefowa KE.

Nie wszystkie państwa europejskie popierają jednak pomysł wprowadzenia paszportów szczepień. Część z nich podkreśla, że najpierw należy zebrać dowody na to, że zaszczepione osoby nie mogą przenosić koronawirusa i zarażać nim innych. Francja i Belgia mają poważne wątpliwości, czy wprowadzenie paszportów covidowych nie będzie dyskryminacją ludzi, którzy się nie zaszczepią. Komisja Europejska zapewniła jednak, że postara się uniknąć dyskryminacji w tej kwestii.

Hiszpania i Grecja z kolei naciskają na jak najszybsze wprowadzenie paszportów covidowych, które ich zdaniem ponownie odblokują turystykę, z której w znacznej mierze te kraje się utrzymują.  

Wielka Brytania i paszporty szczepień

Brytyjskie Ministerstwo Transportu skontaktuje się z Unią Europejską w sprawie ustaleń dotyczących paszportów szczepień, które mają pojawić się w tym miesiącu. Rząd UK stwierdził, że wprowadzenie systemu pozwalającego na ułatwienia w podróżowaniu dla osób zaszczepionych jest uzależnione od tego, co wiadomo o wpływie szczepionek na transmisję wirusa.

Rzecznik Borisa Johnsona poinformował:

– Powiedzieliśmy już, że zastanawiamy się nad kwestią dotyczącą paszportów szczepień. Ministerstwo Transportu podejmie współpracę i skontaktuje się z krajami na całym świecie w sprawie tego, jak mogliby wprowadzić tego typu paszporty.

Teksty tygodnia

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie