Policja w UK boi się o relacje ze społeczeństwem w trakcie lockdownu. Ma karać grzywną lub aresztować obywateli tylko w ostateczności

Fot. Getty

Policjanci w UK w różnoraki sposób zareagowali w zakresie egzekwowania obostrzeń związanych z lockdownem – jedno zaczęli rygorystycznie wymierzać kary za jawne łamanie izolacji, a inni próbowali najpierw dotrzeć do obywateli poprzez rozmowę. Z uwagi jednak na zachowanie przez policję dobrego kontaktu ze społeczeństwem National Police Chiefs Council zaleciło funkcjonariuszom stosowanie kar tylko w ostateczności. 

- Advertisement -

Brytyjska policja słynie z tego, że ma bardzo dobre relacje ze społeczeństwem. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niesprawiedliwie wyśmiewany przez rządy wielu krajów zakaz noszenia przy sobie broni przez zwykłych funkcjonariuszy. Wprowadzony 10 dni temu lockdown musi być dla Brytyjczyków prawdziwym szokiem – w końcu są oni jednym z najbardziej wolnościowo ukierunkowanych narodów na świecie i nie są przyzwyczajeni do tego, że władza odgórnie im czegoś zabrania (tak jak choćby Polacy, którzy przeżyli kilkadziesiąt lat komunizmu). 

Czytaj też: „Wysyłamy towar zbędny typu etui na telefony i sztuczne kamyki” – skarży się pracownik Amazona w UK

Okazuje się jednak, że lockdown, czyli sytuacja zupełnie nowa na Wyspach, może źle się odbić na relacjach policja – społeczeństwo. Wiadomo już bowiem, że na poszczególnych obszarach kraju policjanci w różnoraki sposób egzekwują wprowadzone przez rząd obostrzenia. Niektórzy robią to w sposób rygorystyczny, co oznacza, że ryzykują znaczące pogorszenie stosunków z obywatelami. I właśnie w związku z tym ryzykiem National Police Chiefs Council (NPCC) przygotowała właśnie instrukcje dla funkcjonariuszy zalecające stosowanie kary grzywny lub aresztu dla niepokornych mieszkańców Wysp tylko w ostateczności. Funkcjonariusze powinni najpierw „zaangażować się, wyjaśnić i zachęcić ludzi do przestrzegania nowych przepisów dotyczących zdrowia publicznego”, a „tylko w ostateczności, egzekwować” je za pomocą innych środków. 

Zobacz też: Koronawirus w UK: Supermarkety wycofują część limitów dla kupujących

 

 

 

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie