Fot. Getty
Choć system Coronavirus Job Retention Scheme nie został jeszcze udostępniony pracodawcom online, to już teraz wiemy, czego będą oni potrzebowali, aby złożyć wniosek o zapomogę. System powinien zostać uruchomiony z końcem kwietnia.
O pomoc w pokryciu 80 proc. pensji pracowników (max. 2500 funtów) będą mogli wnioskować wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają do 250 pracowników i którzy do dnia 28 lutego 2020 r. przystąpili do brytyjskiego systemu płacowego PAYE (Pay As You Earn – płatność przy wypłacie). Aby uzyskać pomoc w ramach programu Coronavirus Job Retention Scheme pracodawca będzie musiał przedstawić:
- numer referencyjny ePAYE;
- liczbę pracowników wysłanych na przymusowy urlop z powodu COVID-19;
- okres (datę początkową i końcową), za który chciałby uzyskać pomoc w zapłacie wynagrodzeń pracowników;
- łączną kwotę pomocy dla wszystkich pracowników (minimalna długość przymusowego urlopu wynosi 3 tygodnie);
- numer konta bankowego i kod bankowy;
- imię i nazwisko osoby kontaktowej;
- numer telefonu.
Pracodawca musi we własnym zakresie obliczyć kwotę zapomogi, o którą chce się ubiegać. HMRC zachowuje natomiast prawo do retrospektywnego sprawdzenia, czy wszystkie roszczenia wysunięte przez pracodawcę były prawnie uzasadnione. Wnioski o dotację można składać kilkukrotnie jednak z uwzględnieniem 3-tygodniowego odstępu. Wnioski mogą być też antydatowane, to znaczy mogą dotyczyć pomocy w zapłacie wynagrodzenia przymusowo urlopowanym pracownikom za okres od 1 marca.
Pomoc przedsiębiorcom w dobie koronawirusa: Odroczenie płatności podatku VAT i podatku dochodowego
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez HMRC, pracodawca otrzyma dotację na podany numer konta bankowego za pomocą brytyjskiego systemu płatności elektronicznych BACS. – Wniosek powinien być przygotowany zgodnie z faktyczną listą płac, a pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi całą otrzymaną dotację z tytułu wynagrodzenia brutto. Od przyznanej zapomogi pracodawca w żadnym wypadku nie może pobierać jakichkolwiek opłat – precyzuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca kancelarii księgowej Admiral Tax.
Program pomocowy Coronavirus Job Retention Scheme ma na celu ochronę miejsc pracy. Ale to nie oznacza, że po jego zakończeniu i po powrocie pracowników z przymusowego urlopu, pracodawca nie będzie ich mógł zwolnić. Wszystko to będzie już indywidualnie zależało od kondycji jego firmy.