Świadczenia społeczne są w UK najniższe od czasu powstania państwa opiekuńczego! Niskie zasiłki powodują wykluczenie milionów ludzi

Fot. Getty

Z badania przeprowadzonego przez think tank IPPR wynika, że świadczenia społeczne, na które mogą liczyć w Wielkiej Brytanii ludzie najbiedniejsi, są najniższe od czasu powstania na Wyspach państwa opiekuńczego, czyli od 1948 r. Eksperci są zgodni, że niskie zasiłki powodują wykluczenie milionów ludzi z „głównego nurtu społeczeństwa”. 

- Advertisement -

Standardowa wysokość zasiłku z tytułu Universal Credit wynosi obecnie £73, czyli zaledwie 12,5 proc. średniego wynagrodzenia w UK. Tymczasem, jak wskazują eksperci think tanku IPPR, zaraz po wojnie świadczenie dla ludzi bezrobotnych wynosiło 20 proc. średniego wynagrodzenia. Trudno zatem nie zauważyć, że na skutek braku wystarczających środków do życia 2,3 mln ludzi pobierających obecnie zasiłek Universal Credit znajduje się na zupełnym marginesie społeczeństwa. „Oni są wykluczeni z głównego nurtu społeczeństwa, ponieważ stać ich tylko na podstawowe dobra i udogodnienia potrzebne do przetrwania” – czytamy w raporcie podsumowującym badanie.  

Czytaj też: Imigranci z UE, którzy przyjadą na Wyspy po Brexicie, będą musieli zapłacić za służbę zdrowia niezależnie od tego, czy będą z niej korzystać

Analiza dokonana przez IPPR potwierdza tylko opinię jednego z czołowych doradców w rządzie Borisa Johnsona, który stwierdził niedawno, że niepewność ekonomiczna stała się w ostatnim czasie dla wielu gospodarstw domowych „nową normą”.  Aby się jednak temu przeciwstawić think tank wezwał rząd do natychmiastowego dofinansowania programów pomocowych kwotą £8,4 mld. 

Ranking: Ujawniamy NAJLEPSZE miasta do życia w UK – pierwsze miejsce zostało zajęte przez…

Problem szerzącej się biedy i niskich świadczeń społecznych dostrzegają też jednak sami politycy. Z początkiem miesiąca rząd ogłosił odmrożenie od kwietnia przyszłego roku zasiłków i zwiększenie kwoty świadczenia z tytułu Universal Credit o 1,7 proc. (zgodnie z inflacją). Dodatkowo o 3,9 proc. ma też zostać podwyższona państwowa emerytura. Z kolei Partia Pracy uparcie powtarza, że jeśli dojdzie do władzy, to w ogóle cofnie flagową reformę torysów i całkowicie zlikwiduje zasiłek powszechny, który laburzyści chętnie nazywają „nieludzkim”. W celu podreperowania systemu Partia Pracy obiecała też dofinansować go awaryjnie kwotą £3 mld. 

 

 

 

„Biedni ludzie korzystają z banków żywności, bo nie potrafią gotować” – Zgadzacie się z opinią konserwatywnej posłanki?

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Przestępcy wyślą do ciebie fałszywy SMS. Nawet mimo to, że nie znają twojego numeru

Policja w Wielkiej Brytanii ostrzega przed zbierającą żniwa metodą...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie