Masz jakieś monety jednofuntowe? Spiesz się z ich wydawaniem, bo niebawem stracą ważność!

Jeżeli w waszych portfelach połyskują jeszcze okrągłe monety o nominale 1 funta, to lepiej się pospieszcie z ich wydawaniem albo wymianą. Wkrótce stracą swoją ważność.

Popularne okrągłe monety, które dotychczas krążyły na rynku, zostaną wkrótce zastąpione nowymi – dwunastosześciennymi monetami. Dotychczasowe monety stracą tym samym całkowicie swoją wartość.

- Advertisement -

Sadiq Khan chce, by do 2050 roku Londyn stał się miastem "bez emisji spalin"

Przez linię produkcyjną królewskiej mennicy przeszło już ponad miliard nowych monet. W międzyczasie Brytyjczycy będą musieli się powoli żegnać z okrągłymi monetami. Nowa, dwunastościenna "jednofuntówka" swoim kształtem przypomina nieco starą "trzypensówkę" i jest o wiele bardziej nowoczesna i – co najważniejsze – trudniejsza do podrobienia przez fałszerzy, których w Wielkiej Brytanii nie brakuje.

Już w połowie lipca na rynku będzie więcej nowych monet niż starych, których zniknęło już z użycia około 800 milionów. Monety jednofuntowe zostały wprowadzone w 1983 roku i zastąpiły banknoty o tym samym nominale. Od tego czasu królewska mennica wyprodukowała ponad 2 miliardy tych małych, okrągłych stopów metali.

 

 

 

Dotychczasowe monety często były podrabiane przez oszustów, szacuje się, że nawet co 30. stara jednofuntówka na rynku była fałszywa. Statystyki te zmusiły rząd do wprowadzenia nowej, lepiej zabezpieczonej monety. Szacuje się również, że obecnie co trzecia osoba jest w posiadaniu starych monet jednofuntowych.

Minister skarbu, Andrew Jones był obecny w siedzibie mennicy królewskiej w Walii i osobiście wybił monetę z podobizną królowej Elżbiety. "Ta moneta jest najlepiej zabezpieczoną monetą na świecie i wprowadzamy ją po to, żeby skuteczniej odstraszać fałszerzy i oszustów" – powiedział minister.

"Za mniej niż 100 dni obecna jednofuntówka straci swój prawny status i całkowitą wartość. Więc jest niewiele czasu, żeby ją wydać, albo oddać na cele charytatywne"- mówił minister.

Aplikacje randkowe coraz mniej bezpieczne. Stawka jest wyższa niż złamane serce

"Większość starych monet, które do nas wrócą, zostanie ponownie przetopiona i powstaną z nich nowe monety, dlatego prosimy wszystkich, którzy jeszcze są w ich posiadaniu o zwrot tych monet" – powiedział dyrektor królewskiej mennicy, Adam Lawrence.

Teksty tygodnia

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie