Zachęcają kobiety, aby rodziły w domach. Jak nisko może jeszcze upaść NHS?

Próby ratowania brytyjskiej służby zdrowia stają się coraz bardziej desperackie. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, aby zaoszczędzić, oddziały położnicze powinny ograniczyć liczbę odbieranych porodów. Ciężarne, których stan zdrowia na to pozwala, będą więc zachęcane do rodzenia w domach.

O szukaniu oszczędności kosztem ciężarnych informuje „Sunday Express”. To jednak tylko jeden z pomysłów, jakie regionalne oddziały NHS będą starały się wprowadzić w życie, aby pozbyć się nagromadzonych przez lata długów. 

- Advertisement -

NHS wyodrębniło 44 regiony, w których sytuacja jest najbardziej problematyczna. To w nich w pierwszej kolejności wprowadzone w życie zostaną tzw. „sustainability and transformation plans”, czyli STP – plany naprawcze. Ich projekty trafiły do centrali NHS w zeszłym miesiącu, ale większość ich szczegółowych założeń nie została podana do informacji publicznej. Skala zadłużenia brytyjskiego sektora zdrowia jest zatrważająca. NHS musi znaleźć sposób, aby zredukować sięgającą 2,5 miliardów funtów dziurę budżetową. 

Oto najgorsze i najlepsze szpitale w Wielkiej Brytanii

O tym, jak zamierzają poradzić sobie z zadłużeniem poinformowało, jak do tej pory, zaledwie kilka oddziałów NHS, między innymi: Devon, Dorset, Birmingham i Solihull, Merseyside i Darlington oraz Teeside. Pacjenci z tych regionów muszą przygotować się na to, że wachlarz oferowanych usług medycznych zostanie w niedługim czasie ograniczony, kolejki do specjalistów znacznie się wydłużą, a prowadzenie terapii będzie wiązało się z dojazdami do odleglejszych placówek. 

Głównymi założeniami STP jest ograniczenie wydatków do minimum. Jeśli cięcia okażą się niewystarczające, wielu nierentownym oddziałom grozi zamknięcie. Wśród tych, które prawdopodobnie zostaną zlikwidowane w pierwszej kolejności należą waśnie oddziały położnicze, ale rownież ostre dyżury, oddziały psychiatryczne oraz chirurgii ogólnej. 

Na jakie bezpłatne badania medyczne możesz się zgłosić w Wielkiej Brytanii?

Jonathan Ashworth, minister zdrowia w gabinecie cieni, ostrzega, że do wdrożenia tak radykalnych rozwiązań będzie zmuszona większość regionalnych oddziałów NHS. „Takich przypadków będzie coraz więcej, na przestrzeni całego kraju. Likwidacje oznaczają zmniejszenie się dostępności usług, dłuższe kolejki, dojazdy – jednym słowem, większe obciążenie służb medycznych” – stwierdził Ashworth. 

Zacznijcie się modlić o zdrowie – na Wyspach znów strajkują dziesiątki tysięcy lekarzy

Teksty tygodnia

Gospodarka ma się dobrze. Rozwój, pomimo globalnej recesji

Czy istnieje jeszcze miejsce w Europie, gdzie gospodarka ma się dobrze, stabilnie i wykazuje wzrosty. Po serii niepokojących informacji z Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia niespodziewanie wyrasta na lidera.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Zasiłek nie wystarcza nawet na jedzenie?

Wybrać posiłek dla siebie, czy dla dziecka? Kupić jedzenie, czy opłacić rachunki? To są codzienne decyzje, jakie podejmować muszą miliony najbiedniejszych w Niemczech

Podwyżka czynszu, cen Internetu i wzrost świadczeń – ważne zmiany finansowe w lipcu

Nadchodzący miesiąc jest niezwykle ważny w finansach i opłatach. Zmiany finansowe w lipcu dotkną wielu mieszkańców w Holandii. Dlatego warto wiedzieć, co i kiedy ulega modyfikacji?

Przeczytaj także