piątek, 20 września, 2024

Brugia, Dunkierka i Hawr – na weekend do Francji

W trakcie wakacyjnych podróży po Europie warto odwiedzić kilka miejsc, które kuszą turystów swoimi atrakcjami. Do Brugii, Dunkierki oraz Hawru łatwo dotrzemy z UK promami. Jest to idealna wycieczka na weekend. 

Dunkierka to nadmorski resort i miasto portowe we Francji. Na turystów czeka tu 15 kilometrów piaszczystych plaż, restauracje i bary serwujące tradycyjne flamandzkie potrawy i owoce morza, muzeum historyczne, pola golfowe oraz ponad 400 sklepów.

Z roku na rok Dunkierka jest coraz bardziej popularna wśród Polaków. To nie jest już tylko przystanek na drodze do kontynentalnej Europy. Nasi rodacy dostrzegli, że miasto i okolice są idealnym miejscem na spędzenie weekendu z dala od miejskiego zgiełku Londynu czy innych dużych miast w południowo-wschodniej Anglii.

Brugia to stolica belgijskiej części Flandrii, określana również mianem „Wenecji Północy” ze względu na przecinające miasto średniowieczne kanały. Na turystów czeka tu największe w Europie Muzeum Czekolady oraz restauracje serwujące dziesiątki różnych rodzajów piw z  miejscowych browarów.

Turyści masowo odwiedzają „Historium” czyli interaktywną wycieczkę w przeszłość, do czasów średniowiecza. Przemierzając poszczególne pomieszczenia i piętra „Historium” poznajemy nie tylko Brugię sprzed wieków, ale także śledzimy historię miłości dwojga młodych ludzi. To właśnie wokół nich osnuta jest fabuła muzeum.

Fabuła, bo zwiedzanie tego miejsca przypomina oglądanie filmu. Z tą różnicą, że jesteśmy obecni na planie i czujemy się tak, jakbyśmy byli uczestnikami wydarzeń. Padający śnieg, zapachy kuchni sprzed 400 lat czy aromat mydła w łaźni robią wrażenie na zwiedzających. Dla tych chwil warto – będąc w Brugii – zajrzeć do „Historium” – mówi Górski.

Więcej informacji>>

Hawr to portowe miasto uznawane za jedną z bram wjazdowych do Normandii. W czasie 2 wojny światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone, ocalało tylko kilka budynków. Po 1945 roku Hawr odbudowano. Miasto jest siedzibą Musée Malraux – muzeum, w którym zgromadzono jedną z największych na świecie kolekcji malarstwa impresjonistów francuskich.

W Normandii każdy znajdzie coś dla siebie. Region słynie z wielobarwnej historii, od Wilhelma Zdobywcy po Operację Neptun i „D-Day”. Normandia to także miejsce dla wielbicieli rozkoszy podniebienia – to tutaj są destylarnie Calvadosa oraz serowarnie, w których powstaje Camambert.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?